1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bł. Karolina Kózka życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia bł. Karoliny Kózki

Św. Karolina Kózka (również Kózkówna) przyszła na świat 2 sierpnia 1898 r. w Wał-Rudzie (wieś w Małopolsce), zmarła 18 listopada 1914 r. również w Wał-Rudzie. Błogosławiona kościoła katolickiego. Męczennica i dziewica. 

Patron

Bł. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc oraz osób molestowanych, polskiej młodzieży.

Fakty z życia 

Pochodziła z wielodzietnej, rolniczej rodziny Jana i Marii. Była czwartym z jedenaściorga dzieci. Od urodzenia była wychowywana w duchu chrześcijańskim. 

Na formację duchową młodej Karoliny duży wpływ miał Franciszek Borzęcki, który był jej wujem. Udostępniał jej katolicka prasę i książki. 

Karolina ukończyła szkołę podstawową. Była radosną, pracowitą i życzliwą osobą. Pracowała nie tylko w gospodarstwie rodziców, ale też w miejscowym dworze. 

Śmierć

Kiedy wybuchła I wojna światowa do okolicznych miejscowości przybyły rosyjskie wojska. 18 listopada 1914 r. do domu rodzinnego Karoliny przyszedł jeden z żołnierzy. Nakazał Karolinie i jej ojcu, aby wskazali, gdzie przebywają austriackie wojska. Ostatecznie zabrał młodą dziewczynę i jej ojca do lasu. Na jego skraju odesłał mężczyznę do domu, a Karolinie nakazał iść dalej. Żołnierz chciał zgwałcić Karolinę. W obronie swojej czystości dziewczyna walczyła z mężczyzną. Jej ciało odnaleziono w lesie 4 grudnia, widoczne były na nim ślady licznych ciosów. W dniu śmierci Karolina miała 16 lat. 

Została pochowana 6 grudnia na cmentarzu parafialnym w Zabawie. W 1981 r. jej szczątki przeniesiono do kościoła w Zabawie. 

W miejscu, gdzie odnaleziono jej ciało, obecnie znajduje się kopiec usypany z kamieni. 

Kult

Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się 11 lutego 1965 r. dzięki staraniom ówczesnego biskupa tarnowskiego. Przygotowania do niego trwały już od 1948 r. 

Karolina Kózka została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. W związku z beatyfikacją, kościół w Zabawie został uznany sanktuarium jej imienia. W pobliskim lesie powstała droga krzyżowa śladami jej męczeństwa. 

Jej wspomnienie przypada 18 listopada. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej.