1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bartłomiej Bonk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Bartłomiej Bonk - życiorys i biografia

Bartłomiej Bonk to polski sztangista. Olimpijczyk, zdobywca srebrnego medalu na igrzyskach w Londynie oraz mistrz Europy. Urodzony 11 października 1984 roku.

Kariera Bartłomieja Bonka

Bartłomiej Bonk swój debiut na arenie międzynarodowej zaliczył w 2000 roku, kiedy to wystąpił na mistrzostwach Europy juniorów, kończąc zawody na szóstym miejscu. Dwa lata później wystąpił również na mistrzostwach świata, zajmując 11 miejsce. W 2003 roku w jego organizmie wykryto niedozwolony środek.

Rok później po raz pierwszy wystąpił w imprezie seniorskiej, na której w kategorii 94 kg zajął miejsce siódme. Tego samego roku osiągnął wicemistrzostwo w mistrzostwach juniorskich.
W roku 2004, pomimo zwycięstwa w mistrzostwach Polski, ponownie został zdyskwalifikowany za przyjmowanie substancji dopingujących. W wyniku kontroli zawieszono go na trzy lata i usunięto z kadry jadącej na Olimpiadę do Aten.

Po odbyciu kary wrócił do podnoszenia ciężarów. Jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce na mistrzostwach świata w 2010 roku. Dwa lata później, na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zdołał zdobyć brąz, który w grudniu 2019 roku został zamieniony na srebro, po wyniku kontroli dopingowej przeprowadzonej na zwycięzcy konkursu, Oleksiju Torochtijewie. W 2015 roku Bartłomiej Bonk został mistrzem Europy w kategorii do 105 kg.

Osiągnięcia

  • Srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku;
  • Mistrzostwo Europy w roku 2015;
  • Brązowy medal mistrzostw świata w roku 2013;
  • Siedmiokrotne zwycięstwo w mistrzostwach Polski, w latach 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013.

Życie prywatne

Bartłomiej Bonk jest żonaty z Barbarą Sachmacińską-Bonk, która również jest sztangistką. Mają dwoje dzieci, syna Mateusza oraz córkę Maję. Ich druga córka, bliźniaczka Mai, zmarła w wieku dwóch lat, na skutek błędu lekarskiego, wobec którego była prowadzona sprawa cywilna przeciwko szpitalowi. Z inicjatywy Bartłomieja i Barbary powstała fundacja o nazwie „Walcz o mnie”, która we współpracy z lekarzami, prawnikami i psychologami, ma pomagać osobom dotkniętym podobnymi zdarzeniami.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.