1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Artur Siódmiak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Artur Siódmiak - życiorys i biografia

Artur Siódmiak - piłkarz ręczny, obrotowy, wielokrotny reprezentant Polski, wicemistrz świata z 2007 roku. Urodzony 7 października 1975 roku.

Początki kariery Artura Siódmiaka

Artur Siódmiak swoją karierę sportową rozpoczął w liceum. Podczas studiów na Akademii Wychowanie Fizycznego podpisał swój pierwszy kontrakt z Nielbą Wągrowiec, która grała w drugiej lidze. Dwa lata później przeszedł do Wybrzeża Gdańsk, który grał w ekstraklasie i zdobył dwa mistrzostwa Polski. W 2003 roku Siódmiak zasilił drużynę KS Warszawianki, w której grało wiele późniejszych reprezentantów Polski. W pewnym momencie, z powodu trudności znalezienia klubu, był bliski porzucenia kariery szczypiornisty. Później, w 2004 roku grał w lidze amatorskiej Luksemburga, skąd został wykupiony do francuskiego klubu Saint-Raphael Var Handball.

Kariera seniorska klubowa

Siódmiak w sezonie 2004/2005 grał w lidze francuskiej, jednak wobec spadku drużyny do drugiej ligi, podpisał kontrakt ze szwajcarską drużyną, Pfadi Wintethur. Niedługo potem grał w szeregach najlepszej drużyny w Szwajcarii, Kadetten Schaffhausen. W 2008 roku ponownie zmienił klub na TuS Nettelstedt-Lubbecke, w którym również grali reprezentanci Polski. Siódmiak pozostał w tej drużynie do końca swojej kariery, która nastąpiła w 2012 roku.

Kariera reprezentacyjna

Karierę reprezentacyjną rozpoczął w latach 90, występując w drużynach młodzieżowych. 18 sierpnia 1998 roku zaliczył debiut w reprezentacji seniorskiej. W 2007 roku został powołany do kadry, która zdobyła wicemistrzostwo świata oraz Superpuchar. Rok później uczestniczył w mistrzostwach Europy. W 2008 wraz z kadrą pojechał na Igrzyska Olimpijskie, które dla reprezentacji zakończyły się na ćwierćfinale, po porażce z Islandią. Podczas mistrzostw świata w Chorwacji, w 2009 roku, oddał rzut, dzięki któremu Polska awansowała do półfinału. Ostatecznie, w całej imprezie, reprezentacja zajęła trzecie miejsce.
W 2010 roku raz jeszcze uczestniczył w mistrzostwach Europy, które Polska zakończyła na 4 miejscu. Rok później zakończył karierę reprezentacyjną, a dwa lata później, również klubową. Po zakończeniu kariery założył Akademię Piłki Ręcznej, która szkoli młodych piłkarzy ręcznych. W ramach Akademii twórca projektu powołał do życia Artur Siódmiak Camp, który ma na celu poszukiwanie młodych talentów, a także promowanie piłki ręcznej i aktywnego trybu życia.

Tytuły i osiągnięcia

  • Mistrzostwo Polski w latach 2000, 2001;
  • Mistrzostwo Szwajcarii w roku 2007 oraz Puchar Szwajcarii w latach 2007 i 2008;
  • Wicemistrzostwo świata w 2007 roku oraz brązowy medal na mistrzostwach Europy w roku 2009.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

80 + = 84

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Steindy, licencja GNU Free Documentation License