codziennie nowe aktualizacje
Andrzej Piaseczny życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Andrzeja Piasecznego
Andrzej Piaseczny jest polskim wokalistą, autorem piosenek i osobowością telewizyjną. Znany jest również pod pseudonimem „Piasek”. Urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach.
Młodość
Andrzej od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewał w szkolnym zespole Cavatina (jako jedyny wokalista wśród ośmiu dziewcząt). Podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku wychowanie muzyczne. W 1992 wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu i w koncercie „Debiutów” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku przyłączył się do zespołu Mafia.
Początki kariery muzycznej
Z Mafią piosenkarz wydał trzy albumy studyjne: Mafia, Gabinety i FM. W 1995 roku Andrzej nawiązał współpracę z Robertem Chojnackim, z którym wydał album zatytułowany Sax & Sex. Album odniósł ogromny sukces i zawierał takie utwory jak Budzikom śmierć czy Prawie do nieba, które do dzisiaj grane są w największych stacjach radiowych. W 1996 roku został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Najlepszy Wokalista.
W 1998 roku, w szczytowym okresie popularności, wokalista odszedł z zespołu Mafia i rozpoczął karierę solową. Jeszcze w tym samym roku ukazał się jego pierwszy solowy album, zatytułowany po prostu Piasek. W kilka miesięcy osiągnął status Platynowej Płyty. To właśnie z niej pochodzą najbardziej znane utwory artysty, takie jak Mocniej i Jeszcze bliżej. Na albumie znalazła się również piosenka Pogodniej (Złoty środek) nagrana na potrzeby serialu Złotopolscy, w którym od 1997 roku artysta wcielał się w rolę Kacpra Górniaka.
Wokalista nagrał również piosenki do filmu animowanego Magiczny miecz.
Rozwój kariery
W 2000 roku muzyk wydał drugi solowy album studyjny pt. Popers. Kolejny, zatytułowany po prostu Andrzej Piaseczny, ukazał się w 2003 roku. Płytę promowały piosenki Szczęście jest blisko, Teraz płacz, oraz Jedna na milion. Dwa lata później ukazał się kolejny album artysty zatytułowany Jednym tchem. W 2004 roku uczestniczył w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach.
Z okazji 15-lecia działalności artystycznej w 2008 roku Andrzej wydał kolejny solowy album studyjny pt. 15 dni. Na płycie umieścił najpopularniejsze piosenki w karierze oraz dwie premierowe kompozycje: Komu potrzebny żal i 15 dni.
W sumie, do tej pory artysta wydał 11 płyt, a ostatnia miała premierę w 2017 roku (O mnie, o tobie, o nas). W 2017 roku obchodził dwudziestopięciolecie swojej pracy artystycznej.
Osobowość telewizyjna
Andrzej Piaseczny był trenerem w czterech edycjach programu rozrywkowego The Voice of Poland oraz w pierwszej polskiej edycji The Voice Senior. Był bohaterem jednego odcinka reality show TVN Starsza pani musi fiknąć, gdzie wystąpił z mamą, Alicją.
Występ w serialu Złotopolscy nie był jedyną przygodą muzyka z aktorstwem, zagrał również w reklamie Pepsi i wystąpił w spektaklu Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków wystawianym w szczecińskiej operetce. Pojawił się też w odcinku serialu Niania i kabaretowego serialu Spadkobiercy.
Życie prywatne
Tata Andrzeja zmarł na raka, gdy ten był na studiach. Wokalista ma starszego brata, Krzysztofa i młodszą siostrę, Barbarę. Niewiele wiadomo o życiu miłosnym artysty. Od wielu lat polskie media spekulują o rzekomym homoseksualizmie wokalisty, ale sam zainteresowany nigdy nie skomentował tych doniesień.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Fryta 73.
Komentarze