737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anakreont z Teos życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Anakreonta z Teos

  Anakreont z Teos to grecki poeta, który urodził się w 570 roku p.n.e. w jońskim mieście Teos. Autor pieśni miłosnych i biesiadnych. Zmarł ok. 485 roku p.n.e.

 2. Życie poety

  Po napaści Persów na jego rodzinne miasto zmuszony był opuścić je i zamieszkać w Tracji. Następnie osiedlił się na wyspie Samos, gdzie został nadwornym lirykiem Polikratesa. Po 11 latach, po śmierci Polikratesa, Anakreont udał się na dwór Hipparcha w Atenach. W 514 roku p.n.e powrócił do Teos, gdzie zmarł w wieku 85 lat. Źródła podają, że przyczyną jego śmierci było zadławienie winogronem.

 3. Ciekawostki

  Na jego cześć Ateńczycy postawili 2 posągi – na Akropolu oraz w Teos. W mieście, z którego pochodził, tworzono monety z jego podobizną.

 4. Twórczość

  Anakreont jest autorem pieśni lirycznych i elegii. Większa część jego utworów zachowała się we fragmentach. Do najbardziej znanych jego wierszy zaliczamy: Przynieś nam tu czarę, chłopcze oraz Słodki bój. Głównymi tematami poruszanymi w jego twórczości były sztuka, muzyka, biesiady, śpiew i wino. Od jego osoby pochodzi nazwa gatunku literackiego, tzw. anakreontyki. Jego twórczość stała się inspiracją dla późniejszych poetów. Anakreontyki pisali m.in. Jan Kochanowski, Jan Andrzej Morsztyn, Adam Stanisław Naruszewicz, Adam Asnyk, Friedrich von Hagedorn, Thomas Moore oraz Aleksander Puszkin.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

18 + = 26

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org/. Jest na licencji Creative Commons.