1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adam Asnyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Adama Asnyka

Adam Asnyk to polski poeta, publicysta, dramatopisarz. Urodził się 11 września 1838 roku w Kaliszu. Był działaczem patriotycznym, wydawcą dziennika „Reforma”, posłem galicyjskiego Sejmu Krajowego, a także współzałożycielem Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie. Swoją poezję publikował również pod pseudonimami: Jan Stożek, A, El, El...a.

Dzieciństwo i edukacja

Adam Asnyk pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego ojciec był oficerem, który brał udział w powstaniu listopadowym. W czasie walki został pojmany do niewoli i zesłany na Syberię. Po powrocie zajął się handlem, co znacznie powiększyło rodzinny majątek.

Adam Asnyk początkowo uczył się w domu. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Realnej. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wyjechał do Warszawy, gdzie studiował w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie, a następnie w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie. Poeta studiował również we Wrocławiu, Paryżu oraz Heidelbergu. W tym ostatnim podjął studia humanistyczne. Po ukończeniu nauki wyjechał do Lwowa, a następnie zamieszkał w Krakowie.

Podróże

Adam Asnyk kochał podróżować. Po osiedleniu w Krakowie, często brał udział w wyprawach w góry. Dołączył nawet do Towarzystwa Tatrzańskiego.

Wiele podróżował po świecie. Odwiedził m.in. Włochy, Maltę, Francję, Cejlon. Zwiedził północne wybrzeże Afryki, a także udał się do Indii. Podróże oraz umiłowanie dzikiej, tatrzańskiej przyrody znacznie wpłynęły na jego twórczość.

Twórczość

W twórczości Adama Asnyka możemy dostrzec refleksje związane z kryzysem światopoglądowym oraz narodowym. W jego poezji zawarte są również myśli filozoficzne. Asnyk swoje wiersze umieścił w tomikach zatytułowanych Poezje. Adam Asnyk pisał również sonety, które wchodzą skład tomiku Nad Głębiami.

Częsty motyw pojawiający się w utworach Asnyka to krajobraz górski, w szczególności tatrzański. Do wierszy z tego cyklu zaliczamy m.in.: Kościeliska, Limba, Giewont, Noc pod Wysoką, Morskie Oko czy Wodospad Siklawy.

Śmierć

Poeta z kilkumiesięcznej podróży do Włoch powrócił z początkiem tyfusu. Adamowi Asnykowi nie udało się pokonać choroby. Zmarł 2 sierpnia 1897 roku. 

Uznawany za życia jako jeden z najwybitniejszych poetów pozytywizmu, został pochowany na krakowskiej Skałce w Krypcie Zasłużonych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.