1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Agata Wróbel życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Agaty Wróbel

Sztangistka polska, zdobywczyni brązowego medalu na olimpiadzie, mistrzyni świata oraz ośmiokrotna mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów. Urodzona 28 sierpnia 1981 roku.

Kariera

Agata Wróbel pochodzi z Jeleśni, początkowo trenując trójbój siłowy w klubie Góral Żywiec. W tej dyscyplinie zdobyła brąz na mistrzostwach Polski, w kategorii młodzików.
Przygodę z podnoszeniem ciężarów rozpoczęła w połowie lat 90. Cechowała ją bardzo duża siła, która (początkowo) nie szła w parze z odpowiednią techniką. Po rozpoczęciu objętościowego treningu, pierwszy sukces miał miejsce w roku 1998, kiedy zdobyła brąz na mistrzostwach Europy. Treningi przynosiły znaczne postępy, gdyż rok później na tej samej imprezie zdobyła złoto, a na mistrzostwach świata srebro. W 2000 roku znalazła się w kadrze olimpijskiej i zdobyła dla reprezentacji Polski srebrny medal, który przyczynił się do znacznego wzrostu popularności sportsmenki. Cztery lata później, w Atenach, ponownie zdobyła medal olimpijski, tym razem brązowy. W międzyczasie Agata Wróbel zdobywała srebrne i złote medale mistrzostw Europy oraz świata.
Po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, Polka zaczęła mieć problemy zdrowotne. Zdiagnozowano u niej m.in. zapalenie wątroby. Oprócz tego przeszła dwie operacje wyrostka oraz leczyła kontuzję nadgarstka. W 2006 roku nagle zakończyła karierę.
Sztangistka zniknęła z życia publicznego. Nie udzielała wywiadów i nie pojawiała się jako gość na zawodach w kraju. Po długim okresie braku kontaktu, okazało się, że medalistka olimpijska mieszka w Anglii, gdzie pracowała w sortowni śmieci, czego, pomimo dotychczasowych osiągnięć, nie wstydziła się. Nie zamierzała wracać do zawodowego sportu.
W 2010 roku wróciła do Polski i zadecydowała o powrocie do podnoszenia ciężarów.
Tego samego roku wzięła udział w mistrzostwach Europy, na których zajęła ósme miejsce. Powrót nie zapowiadał powtórzenia wielkich osiągnięć. Jedynym był tytuł mistrza Polski.
Po krótkim powrocie ponownie zdecydowała o zakończeniu kariery. Pomimo oferty pracy jako trenerka, zdecydowała się jeszcze raz wyjechać z kraju.

Życie prywatne

Agata Mróz po zakończeniu kariery wycofała się z życia publicznego. W styczniu 2019 roku opublikowała wpis na portalu społecznościowym, w którym prosi o pomoc finansową.
Kilka miesięcy później okazało się, że było to związane z leczeniem depresji. Była zawodniczka zmaga się z lękami i napadami paniki, przez co jest zmuszona brać leki. Obecnie wciąż nie udziela się w mediach. Jest związana z byłym strongmanem, Collinem Andersonem.

Osiągnięcia

  • Mistrzostwo świata w roku 2002 oraz dwukrotne wicemistrzostwo w latach 1999 oraz 2001;
  • Trzykrotne mistrzostwo Europy w latach 1999, 2002, 2004, srebro w 2003 oraz brąz w roku 1998;
  • Srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney oraz brąz w Atenach, w roku 2004.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 6 = 14

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła