1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adele życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życie i biografia Adele

Adele, a właściwie Adele Laurie Blue Adkins, jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów. Urodziła się 5 maja 1988 roku w Londynie.

Dzieciństwo i młodość

Adele wychowała matka, ponieważ ojciec porzucił rodzinę wkrótce po tym jak dziewczynka przyszła na świat.
Matka zaszczepiła w małej Adele miłość do muzyki, zabierając ją ze sobą na koncerty ulubionych wykonawców. Piosenkarka zaczęła przejawiać talent muzyczny już w wieku 4 lat. Gdy miała 9 lat przeprowadziła się z matką do Brighton, a dwa lata później do West Norwood. Już w dzieciństwie śpiewała na różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach. W 2006 roku ukończyła Brytyjską Szkołę Sztuki Widowiskowej i Technologii, gdzie poznała takie piosenkarki jak Leona Lewis i Jessie J.

Po ukończeniu szkoły Adele opublikowała trzy utwory na portalu MySpace, które zostały zauważone przez przedstawicieli wytwórni płytowej, w wyniku czego wokalistka podpisała swój pierwszy kontrakt.

Rozwój kariery

Po podpisaniu kontraktu Adele wyruszyła w krajową trasę koncertową jako support innego artysty. W czerwcu 2007 roku wydała swój pierwszy singiel Hometown Glory, który napisała już jako szesnastolatka. W 2008 roku wydała swój pierwszy album 19, który w Wielkiej Brytanii szybko znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów i najchętniej kupowanych płyt. Wkrótce płyta zyskała również popularność za granicą i zdobyła dwie statuetki Grammy. Był to przełom w karierze piosenkarki, dzięki któremu stała się międzynarodową gwiazdą.

Kolejny album artystka wydała w 2011 roku. Płyta 21 również okazała się wielkim sukcesem i zapewniła piosenkarce wiele prestiżowych nagród. Jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt w historii muzyki. Dzięki niej Adele na stałe wpisała się na listę najważniejszych artystek popowych w historii. W 2005 roku piosenkarka wydała trzecią płytę pt. 25, powtarzając sukcesy dwóch poprzednich albumów.

Skyfall

W 2012 roku artystka nagrała piosenkę przewodnią do filmu o przygodach Jamesa Bonda Skyfall. Utwór o tym samym tytule nagrodzono nagrodą Grammy, Złotym Globem i Oscarem w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna”.

Życie prywatne

W 2011 roku związała się z Simonem Koneckim, a już rok później urodził się ich syn, Angelo James. Para wzięła ślub w 2017 roku, jednak już dwa lata później złożyli dokumenty rozwodowe.

Życie prywatne ma duży wpływ na twórczość piosenkarki. Jak sama przyznała, jej największe przeboje (na przykład Someone like you) inspirowane były zawodami miłosnymi, jakich doświadczyła w przeszłości.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Marc E. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.