codziennie nowe aktualizacje
Adam Małysz życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Adama Małysza
Adam Małysz to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich sportowców. Mistrz świata, olimpijczyk, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich. Po zakończeniu kariery skoczka kierowca rajdowy. Obecnie dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.
Początki
Adam Henryk Małysz urodził się 3 grudnia 1977 r. w Wiśle (woj. śląskie). Jest związany ze skokami narciarskimi od dziecka – jego ojciec Jan pracował w klubie sportowym w Wiśle. Z tym sportem związani byli również dziadek i wujek Adama, Jan Szturc – skoczek, kombinator norweski, a później również trener. Swoją przygodę ze skokami rozpoczął mając 6 lat. Osiągnął wtedy odległość 7 metrów, a skok zakończył się upadkiem z powodu zbyt dużych butów, jakie chłopiec miał na sobie.
Kariera juniorska
Początkowo Adam trenował kombinację norweską, startując równocześnie również w zawodach skoków narciarskich. Jako kombinator występował na mistrzostwach Polski juniorów w konkursach indywidualnych i w parach (m.in. z Łukaszem Kruczkiem). W 1994 r. zdobył indywidualnie, drużynowo i w konkursie parowym mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Równocześnie Małysz uczestniczył w zawodach w skokach narciarskich. Pierwsze sukcesy, takie jak wicemistrzostwo kraju w 1994 r. w konkursie na Wielkiej Krokwi oraz tytuł mistrza Polski na Średniej Krokwi w Zakopanem sprawiły, że Adam skupił się tylko na skokach narciarskich.
Początki kariery seniorskiej
W sezonie 1994/1995 Małysz zadebiutował w seniorskich zawodach Pucharu Świata. 4 stycznia w konkursie w Insbrucku zajął 17 miejsce zdobywając tym samym pierwsze punkty. Cały sezon zakończył z dorobkiem 40 punktów. Kolejny sezon był jeszcze lepszy. Skoczek zakończył go na 7 lokacie klasyfikacji generalnej wyprzedzając o wiele bardziej doświadczonych i utalentowanych zawodników. Swoje pierwsze zwycięstwo w PŚ osiągnął 17 marca 1996 r. w konkursie w Oslo.
Mimo dobrych początków, w kolejnych latach nie prezentował dobrej formy. Rzadko kwalifikował się do konkursów, równocześnie pojawiło się zwątpienie i utrata chęci skakania. Jeszcze w 1998 r. nosił się zamierzał zakończyć karierę zawodniczą. W następnym roku podjął jednak pracę z psychologiem Janem Blecharzem i fizjologiem Janem Żołędziem. Współpraca ze specjalistami w końcu przyniosła skutek i Adam zaczął osiągać coraz lepsze wyniki.
Życie prywatne
W 1997 r. ożenił się z Izabelą Podolec, mają córkę Karolinę. Wspólnie założyli również fundację wspierającą młodych sportowców.
Małysz z wyuczonego zawodu jest blacharzem – dekarzem. W 1995 r. ukończył szkołę zawodową w Ustroniu. Po tym czasie skupił się na karierze sportowej, uzupełniając edukację maturą w 2010 r. i zdobyciem kilka lat później tytułu licencjata na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
Wielki przełom i Turniej Czterech Skoczni
Przełom w karierze i eksplozja formy nastąpiły w trakcie TCS w sezonie 2000/2001. Adam Małysz swoimi skokami zostawiał daleko w tyle resztę zawodników wygrywając zawody w Insbrucku i Bischofshofen, wygrywając po raz pierwszy cały turniej (równocześnie jako pierwszy Polak). Reszta sezonu należała już do jednego zawodnika, a był nim właśnie Małysz.
W tym samym sezonie zdobył tytuł mistrza i wicemistrza świata na konkursie w Lahti, wygrał ponad połowę konkursów w całym sezonie, a tym samym zdobył pierwszą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Szczyt formy
Sukcesy polskiego skoczka odbiły się szerokim echem w Polsce. „Małyszomania” jaka wybuchła w trakcie tego sezonu sprawiła, że Adam stał się wielką gwiazdą, a skoki narciarskie jedną z ulubionych dyscyplin Polaków. Kibice jeździli na konkursy na całym świecie dopingować swojego idola.
Małysz dominował również w kolejnych sezonach. Jako pierwszy skoczek w historii zdobył Puchar Świata trzy razy z rzędu – we wspomnianym wcześniej sezonie 2000/2001 oraz w dwóch kolejnych: 2001/2002 oraz 2002/2003.
Przez cały sezon 2001/2002 Adam zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce we wszystkich konkursach, ani razu też nie oddał koszulki lidera. Mimo ogromnych oczekiwań nie wygrał po raz kolejny Turnieju Czterech Skoczni, zajmując 4 miejsce w klasyfikacji turniejowej. W tym samym roku odbywały się również Igrzyska Olimpijskie, na których Małysz dwukrotnie stawał na podium.
Mistrzostwa Świata
Kolejne Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich odbyły się w Val di Fiemme w 2003 r. Skoczek z Wisły po 29 latach historii skoków narciarskich zdobył złote medale zarówno na skoczni normalnej jak i dużej. Równocześnie wyrównał rekordy obydwu obiektów.
Oprócz ww. konkursów, Małysz zdobył jeszcze złoty medal na Mistrzostwach Świata w 2007 r. na skoczni normalnej w Sapporo oraz brązowy w 2011 r. w Oslo (również skocznia normalna).
Igrzyska Olimpijskie
Zimowe Igrzyska Olimpijskie to jedyny konkurs, w którym Małysz nie zdobył tytułu mistrzowskiego w całej swojej karierze. W Salt Lake City zdobył brązowy i srebrny medal (odpowiednio na normalnym i dużym obiekcie).
W trakcie kolejnej olimpiady w Turynie w 2006 r. Adam Małysz zajął dalekie miejsca: 7 w konkursie na normalnej skoczni i 14 na dużej. Był to jeden z sezonów kiedy skoczek prezentował słabą formę, a występ na Igrzyskach sam potraktował jako porażkę.
W 2010 r. w Vancouver, na swojej ostatniej olimpiadzie, zdobył dwa srebrne medale przegrywając dwukrotnie ze Szwajcarem Simmonem Ammanem.
Kryzys
Podczas kolejnych sezonów poczynając od 2003/2004 Małysz nie dominował już tak na skoczniach jak w poprzednich latach. W dalszym ciągu zwyciężał i zdobywał wysokie lokaty, jednak 27 lutego 2004 r. groźnie upadł na skoczni w Park City. Tym samym przedwcześnie zakończył sezon, a w klasyfikacji Pucharu Świata zajął 12 miejsce. W klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni zajął 15 miejsce, nie obronił także tytułu mistrza świata sprzed dwóch lat.
Następny sezon również nie należał do najlepszych, chociaż w TCS zajął miejsce tuż za podium. Małysz wielokrotnie zajmował wówczas miejsce w drugiej dziesiątce, raz nawet nie zakwalifikował się do drugiej serii konkursu (pierwszy raz po ponad 3 latach). Ostatecznie zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Rekordy i osiągnięcia
Do Małysza należało wiele rekordów skoczni, ale na uwagę i uznanie zasługują również inne ciekawe osiągnięcia.
Jako pierwszy skoczek trzykrotnie wygrywał Letnie Grand Prix, a także Turniej Nordycki. 39 razy zwyciężał w zawodach Pucharu Świata co do tej pory jest najlepszym wynikiem wśród polskich skoczków i trzecim w ogólnym rozrachunku.
Jest również jednym z dwóch zawodników, którzy czterokrotnie zdobyli Kryształową Kulę (razem z nim Matti Nykänen).
Schyłek kariery
Ostatnie lata kariery sportowej Małysza cechowały się zmiennym szczęściem. Poza dobrym sezonem 2006/2007 kiedy zdobył tytuł mistrza świata oraz zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zajmował dalsze miejsca. Niewątpliwie przyczyniał się do tego wiek skoczka i wielu młodszych równie zdolnych konkurentów, a także zawirowania związane ze szkoleniowcami.
Swoje ostatnie i zarazem 39 zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata zdobył 21 stycznia 2011 r. w Zakopanem. W trakcie sezonu 2010/2011 zdobył również trzecie miejsce w konkursie drużynowym w Willingen, co było równocześnie jego trzecim podium zdobytym wraz z drużyną. Swoje ostatnie zawody w Pucharze Świata Adam Małysz zakończył na trzecim miejscu w konkursie lotów w Planicy. W tym samym konkursie zwyciężył Kamil Stoch, co zostało przez kibiców potraktowane jako „kontynuacja” tradycji skoków narciarskich młodszemu pokoleniu. Swój ostatni sezon Małysz zakończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.
Sportowa emerytura
Wraz z końcem sezonu 2010/2011 zakończył karierę sportową jako skoczek narciarski. Skupił się wówczas na swojej drugiej pasji, rajdach samochodowych. W 2012 r. zdobył tytuł mistrzowski w Międzynarodowym Rajdzie Polski i Czech. Pięciokrotnie uczestniczył również w Rajdzie Dakar (lata 2012-2016). W związku ze swoim wieloletnim sponsorem, marką Red Bull Małysz od kilku lat uczestniczy w corocznym biegu charytatywnym Wings for Life. Ideą biegu jest przebiegnięcie przez zawodników jak największej liczby kilometrów zanim dogoni ich „meta” – samochód z zamontowanym licznikiem czasu. Od 2016 r. były skoczek kieruje samochodem pościgowym w trakcie polskiej edycji biegu w Poznaniu.
Również od 2016 r. ponownie współpracuje z Polskim Związkiem Narciarskim, gdzie pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.
Ciekawostki i odznaczenia
Ma 170 cm wzrostu.
W szczycie swojej popularności Adam występował w licznych reklamach telewizyjnych, m.in. Terravity, Teekane, Faktu. W dalszym ciągu jego sponsorem jest też marka Red Bull.
Czterokrotnie wybrany na najlepszego sportowca Polski w ramach corocznego plebiscytu Przeglądu Sportowego.
Adam Małysz został odznaczony przez władze państwowe Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://www.flickr.com/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. Autor zdjęcia: Alexander Nilssen
Komentarze