1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zygmunt Krasiński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Zygmunt Krasiński - życiorys i biografia

Zygmunt Krasiński to dramatopisarz, poeta i filozof, tworzący w epoce romantyzmu. Jeden z trzech polskich wieszczów narodowych. Autor Nie-boskiej komedii.

Pochodzenie i młodość Zygmunt Krasińskiego

Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny magnackiej, herbu Ślepowron. Początkowe nauki pobierał w domu, w Warszawie, pod okiem pisarzy Józefa Korzeniowskiego i Piotra Chlebowskiego. Uczęszczał do szkoły średniej w Warszawie. Do 1829 roku był studentem prawa na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Później przebywał w Szwajcarii, gdzie poznał myśl europejskiego romantyzmu. Prowadził pogłębione studia nad literaturą i filozofią europejską. W 1830 roku poznał Adama Mickiewicza.

Od 1831 roku zmagał się z chorobą oczu. Oprócz tego był poddawany presji ze strony ojca, który namawiał go do służby dla dworu rosyjskiego. W 1836 roku poznał Juliusza Słowackiego.

Podczas pobytu w Neapolu w 1838 roku poznał Delfinę Potocką i nawiązał z nią romans, który okazał się najsilniejszym uczuciem, które go spotkało w życiu. Związek ten trwał do 1846 roku. W międzyczasie, pod presją ojca, ożenił się z Elizą z Branickich. Miał z nią czworo dzieci.

Twórczość

Pierwsze próby literackie, Krasiński podjął, kiedy jeszcze mieszkał w Warszawie. W 1828 roku ukazało się kilka krótkich powieści gotyckich, między innymi Grób rodziny Reichstalów. Już na emigracji, w roku 1833, wydał powieść Agaj-Han.

Tym, co odróżniało go od niektórych współczesnych mu pisarzy, był fakt, iż Krasiński ze względu na pochodzenie był zamożny i niezależny finansowo, co pozwoliło mu skupić się na tworzeniu.

W 1835 roku wydał swą najwybitniejszą książkę, Nie-boską komedię. Utwór jest przykładem romantycznego dramatu metafizycznego. W powieści autor zawarł postaci historyczne, a także symboliczne. Dzieło cechuje się wieloznacznością ideową, co wzbudziło spore zainteresowanie współczesnych. Najważniejszym problemem poruszanym w dziele Krasińskiego jest konflikt polityczno-społeczny. W utworze zawarta jest także krytyka typowo romantycznego nastawienia do rzeczywistości.

Podobnym bogactwem środków charakteryzuje się Irydion. W powieści, niedoskonałe i cząstkowe racje historyczne przeciwstawiane są racji Opatrzności. Akcja dzieje się u schyłku Imperium Rzymskiego, a główny, tytułowy bohater dąży do zemsty na Rzymianach w imię krzywd, których Grecy z ich strony doświadczyli.

Poza tym tworzył poezję filozoficzno-polityczną, która doprowadzała do dyskusji w polskim życiu intelektualnym.
Krasiński jako pisarz, filozof i ideolog odegrał ważną rolę w polskim życiu intelektualnym i zachowuje znaczące miejsce w historii kultury narodowej.

Zygmunt Krasiński zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 74 = 78

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Ary Scheffer, domena publiczna