1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zygmunt Miłoszewski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Zygmunta Miłoszewskiego

Zygmunt Miłoszewski to polski pisarz, publicysta oraz scenarzysta. Specjalizuje się w powieściach sensacyjnych i kryminalnych. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków. Pisarz urodził się 8 maja 1976 roku w Warszawie. Został nagrodzony Paszportem „Polityki”.

Życie zawodowe

Zygmunt Miłoszewski pracował jako dziennikarz i redaktor w wielu czasopismach. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w „Super Expressie”. Następnie był redaktorem i felietonistą w „Newsweeku”. Współpracował również z serwisem internetowym Polygamia.pl. Obecnie współpracuje z wydawnictwem W.A.B, które wydaje jego książki.

Życie prywatne

Pisarz od lat jest w związku małżeńskim. Ma dwójkę dzieci. Jego młodszy o 4 lata brat, Wojciech Miłoszewski, również jest pisarzem.

Interesuje się grami komputerowymi. Prowadził dział w „Newsweeku” związany właśnie z tą tematyką.

Twórczość

Zygmunt Miłoszewski zadebiutował w tygodniku „Polityka” opowiadaniem Historia Portfela. W 2005 roku zadebiutował powieścią Domofon, której akcję umieścił w rodzinnym mieście – Warszawie.

Dużą sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. W skład serii wchodzi: Uwikłanie, Ziarno prawdy i Gniew. Dwie części doczekały się ekranizacji. Scenariusz do Ziarna prawdy powstał ze współpracy Borysa Lankosza i Zygmunta Miłoszewskiego.

W 2017 roku pisarz sięgnął po inny gatunek literacki niż kryminał. Wydał książkę Jak zawsze, czyli historię starszego małżeństwa, które może na nowo przeżyć czas spędzony razem. Jest to również historia narodu polskiego, który staje przed taką samą szansą – szansą stworzenia nowej historii.

W swoim dorobku literackim Miłoszewski posiada również liczne opowiadania – Jeden procent, Domiar, Idealny dzień lata, czy też Pycha. Teksty te publikowane są w gazetach i antologiach.

Wybrane dzieła

 • Historia portfela (2004)
 • Domofon (2005)
 • Góry Żmijowe (2006)
 • Uwikłanie (2007),
 • Ziarno prawdy (2011)
 • Bezcenny (2013)
 • Gniew (2014)
 • Jak zawsze (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

 1. Szokuje poglądami na temat aborcji. Z dużą ignorancją dla życia poczętego wypowiada się publicznie. Miernota moralna.
  Nie zasługuje na jakąkolwiek nagrodę,uznanie.

 2. Do Pani Reni. Łatwo przychodzi Pani rzucanie błotem i obrażanie innych ludzi. I to ludzi utalentowanych. Może to po prostu zawiść? Ja też (i mnóstwo innych „miernot moralnych”) mam inne niż Pani poglądy. Czytała Pani choć jedną książkę Pana Miłoszewskiego.? Jeżeli nie ma Pani indeksu ksiąg zakazanych i nie zamurowała się Pani w swoim światku, radziłbym zacząć od „Gniew”u.

 3. Szokujące są jego poglądy , w dodatku ma jakąś misję , żeby innych tymi poglądami szprycować. Czytałam, widziałam nawet. Życzę opamiętania.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.