codziennie nowe aktualizacje
Zofia Nałkowska życiorys
Spis treści
Zofia Nałkowska - biografia i życiorys
Zofia Nałkowska to polska pisarka, poetka i publicystka. Urodziła się 10 listopada 1884 roku w Warszawie. Należała do Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, Polskiej Akademii Literatury, Związku Zawodowego Literatów Polskich, czy też PEN Clubu. Debiutowała w „Przeglądzie Tygodniowym”.
Lata młodości
Zofia Nałkowska pochodziła z rodziny inteligenckiej. Jej ojciec był pedagogiem i geografem, matka zaś nauczycielką. Wykształcenie zdobyła na warszawskiej pensji, a następnie na tajnym Uniwersytecie Latającym. Angażowała się w działania licznych organizacji kobiecych.
Życie prywatne
W wieku 20 lat Zofia Nałkowska poślubiła Leona Rygiera, z którym zamieszkała w Kielcach, a następnie w Krakowie, Warszawie oraz pod Wołominem. Małżeństwo jednak nie przetrwało, a Zofia wyszła kolejny raz za mąż. Jej wybrankiem był członek Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej – Jan Jur-Gorzechowski. To małżeństwo również zakończyło się rozwodem.
Twórczość Zofii Nałkowskiej
Pierwszy etap twórczości Zofii Nałkowskiej charakteryzują motywy społeczne – sytuacja społeczeństwa i żyjących w nim kobiet. Pisarka porusza tematy związane z emancypacją kobiet. Są to utwory psychologiczno-obyczajowe utrzymane w konwencji młodopolskiej poetyki. Do tego okresu twórczości zaliczamy Lodowe Pola, Książę, Rówieśnice, czy też Węże i Róże.
Kolejny okres twórczości przypada na lata po I wojnie światowej. U Nałkowskiej pojawiają się motywy społeczno-polityczne. Utwór, który wpisuje się w ten czas to Romans Teresy Hennert. Pisarka przedstawia portret elity II RP, wątki społeczne mieszają się z intryga miłosną.
W dorobku Zofii Nałkowskiej nie zabrakło również dramatów, które zdobyły uznanie odbiorców. Utwory jakie możemy tu zaliczyć to Dom Kobiet oraz Dzień jego powrotu.
Najsłynniejsze działo pisarki z okresu międzywojennego to Granica. Bohaterowie zostali umieszczeni w określonej społeczności, w której nie brakuje sporów i napiętych stosunków. Nałkowska porusza problem obiektywnego i subiektywnego patrzenia na rzeczywistość.
Okres po II wojnie światowej przynosi zbiór opowiadań o zbrodniach hitlerowskich – Medaliony. Jest to cykl niezwykle poruszający, przedstawiający ogrom ludzkiego cierpienia w czasie wojny. Ukazuje los ofiar i ocalałych. Praca w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich była impulsem do powstania Medalionów.
Śmierć
Zofia Nałkowska zmarła 17 grudnia 1954 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Po jej śmierci otworzono w Grodnie Muzeum Zofii Nałkowskiej, a trzy lata później w Wołominie powstało Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich.
Wybrane dzieła
- Kobiety (1906)
- Rówieśnice (1909)
- Koteczka czyli białe tulipany (1909)
- Narcyza (1910)
- Węże i róże (1915)
- Charaktery (1922)
- Romans Teresy Hennert (1924)
- Księga o przyjaciołach (1927)
- Dom Kobiet (1930)
- Dzień jego powrotu (1931)
- Granica (1935)
- Niecierpliwi (1939)
- Medaliony (1946)
- Widzenie bliskie i dalekie (1957)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.
Komentarze