codziennie nowe aktualizacje
Wiesław Myśliwski życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Wiesława Myśliwskiego
Znany pisarz inspirujący się kulturą i obyczajami chłopskimi. Dwa razy otrzymał literacką nagrodę „Nike”.
Dzieciństwo i młodość
Pisarz urodził się w miejscowości Dwikozy 25 marca 1932 roku. Po zakończeniu wojny Myśliwski był uczniem gimnazjum oraz liceum w Sandomierzu. Maturę uzyskał w 1951. Ukończył studia z filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Praca i twórczość literacka
Jego debiutem publicystycznym była recenzja książki pt. Noc jest moim światłem autorstwa E. de Greffa. Był pracownikiem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Pełnił tam funkcje asystenta redaktora, kierownika redakcji literatury, a wreszcie zastępcy redaktora naczelnego.
Od 1975 roku redagował czasopismo „Regiony”, a od 1993 pismo „Sycyna”. Od 1997 roku zasiada w jury konkursu Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego. Do 1983 roku był członkiem Związku Literatów Polskich. Wielu reżyserów podejmowało się teatralnych i filmowych adaptacji jego utworów, np. Wojciech Marczewski, Bogdan Tosza czy Tadeusz Junak. Utwory Wiesława Myśliwskiego tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, bułgarski, turecki, słoweński, rumuński czy gruziński.
Cechy twórczości
Wiesław Myśliwski pisze swoje utwory w duchu moralistycznym i egzystencjalnym. Fascynuje go złożona struktura świata i nieprzewidywalność życia. Najczęstszym krajobrazem w jego powieściach jest wieś i jej mieszkańcy, który na kartach poszczególnych tytułów zyskują wyjątkowy charakter. Myśliwski często sam wypowiadał się o tym, że w tematyce chłopskiej czy wiejskiej najbardziej pociąga go ich uniwersalność.
Utwory literackie
- Nagi sad, 1967
- Pałac, 1970
- Kamień na kamieniu, 1984
- Widnokrąg, 1996
- Traktat o łuskaniu fasoli, 2006
- Ostatnie rozdanie, 2013
- Ucho Igielne, 2018
- Złodziej, 1973
- Klucznik, 1978
- Drzewo, 1988
- Requiem dla gospodyni, 2000
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5; autor zdjęcia: Mariusz Kubik
Komentarze