1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Valentino Rossi życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Valentino Rossiego

Włoski motocyklista szosowy, uważany za jednego z najlepszych motocyklistów wszechczasów. Wielokrotny mistrz świata. Urodzony 16 lutego 1979 roku.

Początki kariery

Pierwszą pasją Włocha był karting. Uczestniczył w zawodach i w 1990 wygrał regionalne mistrzostwa kartingowe. Rok później już przesiadł się na motor.
Jeszcze przez pewien czas jeździł równolegle na gokartach, jednak rosnące koszty sprawiły, że Rossi zaczął jeździć wyłącznie na mini motocyklach. W 1994 roku zaczął uczestniczyć w zawodach na motocyklach o mocy 125 centymetrów sześciennych.

Wyścigi międzynarodowe

W 2000 roku, Rossi przeszedł do pierwszej klasy i wygrał mistrzostwa świata w kategorii do 500 centymetrów sześciennych pojemności. W 2002 oraz 2003 roku zwyciężał w mistrzostwach świata MotoGrandPrix z zespołem Factory Hondy. Zdobył również tytuły mistrzowskie w latach 2004 i 2005. W 2006 roku znów był bliski zdobycia tytułu, jednak w ostatniej rundzie wyścigów w Walencji uległ wypadkowi. Rok później zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W następnym roku Valentino Rossi ponownie zdobył tytuł i rok temu obronił go. W 2010 roku doznał złamania nogi, przez co nie udało mu się kolejny raz zdobyć tytułu mistrzowskiego. W 2011 roku Włoch dołączył do teamu Ducati.
W 2013 roku Rossi wrócił do Yamahy. W latach 2014, 2015, 2016 zdobywał wicemistrzostwo. W sezonie 2017 Rossi wygrał swój ostatni wyścig w karierze.
Po nim nastąpiły trzy sezony bez zwycięstwa. Włoch ogłosił, że wraz zakończeniem sezonu 2021, zakończy karierę.

Akademia wyścigów

Valentino Rossi jest założycielem szkoły wyścigowej o nazwie VR46 Racing Academy. Jest to miejsce, w którym młodzi adepci wyścigów mogą odbywać szkolenia. Została ona założona w 2014 roku.

Pseudonimy

Na przestrzeni lat, Rossi w swojej karierze „dorobił się” kilku pseudonimów. Jedną z pierwszych było „Rossifumi”. Nick ten był odbiciem sympatii Rossiego do japońskich zawodników, szczególnie do Norifumi Abe, którego Rossi był fanem.
Kolejnym pseudonimem był „Valentinik”, który pochodził od słowa Paperinik, czyli imienia jednego z bohaterów komiksu Kaczora Donalda.
Swego czasu Rossi był też nazywany „Doctorem”, co było wyznacznikiem szacunku, jakim Włoch był darzony w swoim środowisku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

60 − = 52

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Rainer Herhaus