1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Thomas Hardy życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Thomasa Hardy'ego

Thomas Hardy to brytyjski powieściopisarz i poeta, będący przedstawicielem naturalizmu. Urodził się 2 czerwca 1840 roku w Higher Bockhampton. Zmarł 11 stycznia 1928 roku w Dorchester.

Lata młodości

Pochodził z średniozamożnej rodziny. Ojciec jego był architektem i budowniczym, zajmującym się budowaniem kościołów. Matka była kobietą oczytaną, która uczyła Thomasa w domu do 8. roku życia. Następnie rozpoczął naukę w szkole  w Bockhampton, a później uczęszczał do Mr. Last's Academy for Young Gentlemen w Dorchester. Z powodu braku pieniędzy Thomas Hardy nie poszedł na studia. Uczył się zawodu u lokalnego architekta. W 1862 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie rozpoczął studia na King's College London.

Życie prywatne

Thomas Hardy był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Emma Lavinia Gifford, z którą był do jej śmierci. Drugi raz pisarz poślubił Florence Emily Dugdale, z którą pozostał do końca swojego życia. Thomas był ateistą.

Twórczość

Thomas Hardy debiutował powieścią Z dala od zgiełku w 1967 roku. Spod jego pióra wyszły również powieści, takie jak: Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej, Juda nieznany, a także Burmistrz Casterbridge. Wszystkie te pozycje zostały zekranizowane. Hardy pisał również wiersze, które cenił sobie bardziej niż prozę. Uważał się głównie za poetę, chociaż jego pierwszy tom poetycki Wessex Poems został wydany dopiero w 1898 roku. W kolejnych latach wydano inne jego tomy z wierszami Collected Poems oraz Human Shows.

W jego poezji często przewija się motyw miasta i wsi. Miejsca te przedstawione są za pomocą kontrastu – miasto utożsamiał ze złem, wieś zaś przedstawiał jako miejsce sielankowe. Bohaterowie jego wierszy próbują walczyć z przeznaczeniem, zdani są na łaskę zewnętrznych sił oraz własnych żądz. Thomas Hardy pisał również wiersz o tematyce wojennej.

Wybrane utwory

  • Burmistrz Casterbridge
  • Collected Poems
  • Human Shows
  • Juda nieznany
  • Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej
  • Wessex Poems
  • Z dala od zgiełku

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 3 = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pixabay.com. Należy do domeny publicznej.