1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anne Frank życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Anne Frank

Anne Frank, a właściwie Annelies Marie „Anne” Frank, to żydowska dziewczynka, która ukrywając się przed nazistami, pisała dzienniki. Urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem.

Wczesne dzieciństwo

Pierwsze lata życia spędziła we Frankfurcie nad Menem. W wieku 5 lat przeniosła się z rodziną do Amsterdamu, gdzie wraz z siostrą uczęszczała do szkoły. W Niemczech po przejęciu władzy przez Hitlera rodziny żydowskie przestały być bezpieczne. Po napaści Niemiec na Holandię w Amsterdamie również zaczęły się prześladowania Żydów. Ojciec Anne, Otto Frank, musiał zapewnić rodzinie bezpieczeństwo, dlatego z pomocą pracowników swojej firmy zorganizował kryjówkę w dawnej oficynie. Frankowie razem z czwórką znajomych przebywali tam 2 lata.

Dziennik Anne Frank

12 czerwca 1942 roku Anne na swoje 13 urodziny dostała pusty dziennik. Dziewczynka zaczęła go zapisywać, opisując to, co ją otacza, warunki, w jakich żyje oraz jak spędza czas. W pamiętnikach wspominała wczesne dzieciństwo i beztroskie życie we Frankfurcie. Zapiski dziewczynki są pełne nadziei. Pomimo sytuacji w jakiej się znalazła wierzyła w dobroć ludzi i w poprawę sytuacji.  

Rękopis składa się z 3 części. Pierwszy tom to okres od 12 czerwca do 5 grudnia 1942 roku, drugi opisuje wydarzenia zaczynające się 22 grudnia 1943, a kończące 17 kwietnia 1944 roku, zaś ostatni obejmuje 17 kwietnia – 1 sierpnia 1944 roku. Pomiędzy pierwszym a drugim dziennikiem pojawia się przerwa w zapiskach – prawdopodobnie jeden dziennik zaginął w czasie aresztowania. Udało się odnaleźć kopię zaginionego pamiętnika, którą sporządziła również Anne. W 2009 roku Dziennik Anne Frank trafił na listę najbardziej cennych dokumentów świata.

Aresztowanie

4 sierpnia 1944 roku kryjówka została odnaleziona przez nazistów. Dostali oni informację od donosiciela o ukrywaniu się Żydów w oficynie. Całą grupę przewieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trzy miesiące później Anne wraz z siostrą przesiedlono do obozu Bergen-Belsen. Pobyt w obozie przeżył tylko ojciec. Anne Frank zmarła na tyfus w lutym 1945 roku.

Po wojnie

Po wyzwoleniu obozu przez Brytyjczyków, Otto Frank dotarł do dzienników córki, które znalazła i przechowała Miep Gies, holenderka pomagająca rodzinie ukrywać się przed Niemcami. Zapiski Anne zostały wydane w 1947 roku. Dzienniki przetłumaczono na ponad 30 języków, a dom, w którym ukrywała się żydowska rodzina stał się muzeum.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 − 46 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.flickr.com. Należy do domeny publicznej.