codziennie nowe aktualizacje
Św. Walenty życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia św. Walentego
Św. Walenty przyszedł na świat około 175 r. w Interamnie (dziś Terni), zmarł 268 r. lub 269 r. w Rzymie. Był włoskim biskupem. Zmarł śmiercią męczeńską. Jest świętym kościoła katolickiego i syryjskiego.
Patron
Św. Walenty jest patronem zakochanych. Tradycja przypisuje mu również opiekę nad osobami cierpiącymi na choroby umysłowe i nerwowe. W Polsce jest patronem archidiecezji przemyskiej oraz miasta Przemyśla.
Fakty z życia
Żył w czasach cesarza Klaudiusza II Gockiego. Św. Walenty został dwa razy wymieniony w Martyrologium Rzymskim. To jedyne historyczne źródło potwierdzające jego biografię.
Św. Walenty w legendach
Według legendy św. Walenty był lekarzem. W czasie jego biskupstwa cesarz miał zakazać zawierania ślubów mężczyznom, którzy mają od 18 do 37 lat. Powodem tej decyzji był fakt, że samotni legioniści są bardziej wydajni. Legenda głosi, że biskup Walenty łamał cesarski zakaz i udzielał ślubów legionistom. Ponoć razem ze św. Mariuszem udzielał też wsparcia chrześcijanom skazanym na śmierć.
Spotkała go za to kara więzienia. W więzieniu miał poznać niewidomą córkę swojego strażnika, którą obdarzył szczególnym uczuciem. Kobieta, doświadczywszy jego uczucia, odzyskała wzrok.
Cud ten miał rozgniewać cesarza i przyspieszyć wyrok śmierci na Walentym. Przed śmiercią napisał jeszcze list do ukochanej kobiety. Według innych podań został on zabity za wiarę, której nie chciał się wyrzec.
Śmierć i kult
Został stracony 14 lutego 268 lub 269 r., pochowano go przy via Flaminia.
Kult św. Walentego rozpoczął się najprawdopodobniej w IV w. W Terni zbudowano bazylikę jego imienia, tam też znajdują się jego szczątki. Jego relikwie rozsiane są po całym świecie, w tym między innymi w Częstochowie, w Dublinie, w Glasgow, czy Birmingham.
W kościele wspomina się go 14 lutego. Datę tę wybrał papież Gelazjusz I w 496 r. Zwyczajowo w popkulturze ten dzień nazywany jest również Dniem Zakochanych lub Walentynkami. Jest to okazja do okazywania sobie uczyć, obdarowywania ukochanych drobnymi upominkami oraz miłosnymi listami.
Św. Walenty przedstawiany jest w stroju biskupa z kielichem lub obok chłopca, którego uzdrawia.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem wizerunku jest: Lucas Cranach the Elder. Tytuł: Heiliger Valentin mit Stifter
Komentarze