739 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Gabriel García Márquez życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Gabriela García Márqueza

  Gabriel García Márquez to kolumbijski pisarz, działacz społeczny i dziennikarz. Wybitny przedstawiciel realizmu magicznego. Uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się 6 marca 1927 roku w Aracataca.

 2. Praca

  Początkowo pracował jako dziennikarz w gazecie „El Heraldo” oraz „El Universal”. Następnie przeprowadził się do Bogoty, gdzie rozpoczął pracę jako reporter – korespondent zagraniczny w dzienniku „El Espectador”. Był wysyłany m.in. do Barcelony, Rzymu, Paryża czy Nowego Jorku.

 3. Twórczość

  Debiutował w 1947 roku opowiadaniem Trzecia rezygnacja. Osiem lat później ukazała się jego pierwsza powieść Szarańcza. W tym samym roku wydał cykl reportaży Opowieść rozbitka na łamach czasopisma „El Espectador”. W późniejszych latach z cyklu powstała książka. W dorobku literackim Gabriela Márqueza znajdziemy utwory, takie jak: Zła godzina, Sto lat samotności, Kronika zapowiedzianej śmierci, Miłość w czasach zarazy, Dwanaście opowiadań tułaczych czy Rzecz o mych smutnych dziwkach. Spod pióra pisarza wyszła również autobiografia pt. Żyć, żeby opowiadać o tym.

 4. Sto lat samotności

  Sto lat samotności to najpopularniejsza powieść Márqueza, uważana za klasyk literatury iberoamerykańskiej i światowej. Została przetłumaczona na prawie 40 języków. Przedstawia losy kilku pokoleń rodziny Buendiów. Akcja rozgrywa się w miejscowości Macondo. Fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Wydarzenia fantastyczne umieszczone są w życiu codziennym bohaterów. Pisarz również sięga do historii Kolumbii – przywałuje wojny domowe oraz bananową masakrę robotników. Głównym motywem jest samotność, na którą skazani są bohaterowie. Samotność ujawnia się na wiele sposobów, każda z postaci przezywa ją inaczej.

 5. Życie prywatne

  Gabriel García Márquez przyjaźnił się z Fidelem Castro. Ma syna Rodriga García, który jest reżyserem filmowym. Pisarz miał poważne problemy zdrowotne – w 1999 roku zdiagnozowano u niego raka. Pod koniec życia cierpiał również na demencję.

 6. Śmierć

  Zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku, gdzie został pochowany. Dwa lata później urna z jego prochami została przewieziona na dziedziniec dawnego klasztoru La Merced w Cartagenie.

 7. Wybrane utwory

  • Trzecia rezygnacja (1947)
  • Szarańcza (1955)
  • Zła godzina (1962)
  • Sto lat samotności (1967)
  • Opowieść rozbitka (1970)
  • Dialog lustra (1974)
  • Miłość w czasach zarazy (1985)
  • Generał w labiryncie (1989)
  • Dwanaście opowiadań tułaczych (1992)
  • Życie jest opowieścią (2002)
  • Rzecz o mych smutnych dziwkach (2004)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

68 − = 62

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.