1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Gabriel García Márquez życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Gabriela García Márqueza

Gabriel García Márquez to kolumbijski pisarz, działacz społeczny i dziennikarz. Wybitny przedstawiciel realizmu magicznego. Uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się 6 marca 1927 roku w Aracataca.

Praca

Początkowo pracował jako dziennikarz w gazecie „El Heraldo” oraz „El Universal”. Następnie przeprowadził się do Bogoty, gdzie rozpoczął pracę jako reporter – korespondent zagraniczny w dzienniku „El Espectador”. Był wysyłany m.in. do Barcelony, Rzymu, Paryża czy Nowego Jorku.

Twórczość

Debiutował w 1947 roku opowiadaniem Trzecia rezygnacja. Osiem lat później ukazała się jego pierwsza powieść Szarańcza. W tym samym roku wydał cykl reportaży Opowieść rozbitka na łamach czasopisma „El Espectador”. W późniejszych latach z cyklu powstała książka. W dorobku literackim Gabriela Márqueza znajdziemy utwory, takie jak: Zła godzina, Sto lat samotności, Kronika zapowiedzianej śmierci, Miłość w czasach zarazy, Dwanaście opowiadań tułaczych czy Rzecz o mych smutnych dziwkach. Spod pióra pisarza wyszła również autobiografia pt. Żyć, żeby opowiadać o tym.

Sto lat samotności

Sto lat samotności to najpopularniejsza powieść Márqueza, uważana za klasyk literatury iberoamerykańskiej i światowej. Została przetłumaczona na prawie 40 języków. Przedstawia losy kilku pokoleń rodziny Buendiów. Akcja rozgrywa się w miejscowości Macondo. Fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Wydarzenia fantastyczne umieszczone są w życiu codziennym bohaterów. Pisarz również sięga do historii Kolumbii – przywałuje wojny domowe oraz bananową masakrę robotników. Głównym motywem jest samotność, na którą skazani są bohaterowie. Samotność ujawnia się na wiele sposobów, każda z postaci przezywa ją inaczej.

Życie prywatne

Gabriel García Márquez przyjaźnił się z Fidelem Castro. Ma syna Rodriga García, który jest reżyserem filmowym. Pisarz miał poważne problemy zdrowotne – w 1999 roku zdiagnozowano u niego raka. Pod koniec życia cierpiał również na demencję.

Śmierć

Zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku, gdzie został pochowany. Dwa lata później urna z jego prochami została przewieziona na dziedziniec dawnego klasztoru La Merced w Cartagenie.

Wybrane utwory

 • Trzecia rezygnacja (1947)
 • Szarańcza (1955)
 • Zła godzina (1962)
 • Sto lat samotności (1967)
 • Opowieść rozbitka (1970)
 • Dialog lustra (1974)
 • Miłość w czasach zarazy (1985)
 • Generał w labiryncie (1989)
 • Dwanaście opowiadań tułaczych (1992)
 • Życie jest opowieścią (2002)
 • Rzecz o mych smutnych dziwkach (2004)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

82 − 79 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.