1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Filip Zhang Zhihe życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Filipa Zhang Zhihe

Św. Filip Zhang Zhihe przyszedł na świat w 1880 r. w Shangqingyu w Chinach, zmarł 9 lipca 1900 r. w Taiyuan. Należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (tercjarz). Święty kościoła katolickiego i męczennik za wiarę. 

Fakty z życia

Na temat życia św. Filipa zachowało się niewiele informacji. Wiadomo, że mając 7 lat uczęszczał już do niższego seminarium duchownego. Po kilku latach w seminarium z Dong’ergou przeniesiono go do Taiyuan. 

W latach 1899–1901 w Chinach wybuchło powstanie bokserów. W czasie jego trwania nasiliły się prześladowania chrześcijan. Aby uniknąć zamieszek, wszystkich seminarzystów, w tym Filipa zwolniono z seminarium i nakazano udać się do domów rodzinnych. Filip nie zdecydował się jednak opuścić zakonu. Pozostał w nim razem z czterema innymi tercjarzami. 

Z rozkazu zarządcy prowincji, chińskiego polityka Yuxian, który poparł powstanie bokserów, aresztowano miejscowych biskupów. Biskupi Grzegorz Grassi, Franciszek Fogolla i Eliasz Facchini wraz z kilkoma zakonnicami, seminarzystami oraz osobami świeckimi, zostali aresztowani. Filip należał do grona pojmanych. 

Został zamordowany 9 lipca 1900 r. Stracono go na polecenie gubernatora Shanxi. Razem z nim zginęło 26 osób. Wszyscy byli katolikami. 

Kult

Kościół katolicki wspomina go 9 lipca. Należy do grupy 120 chińskich męczenników, którą w 2000 r. ustanowił Jan Paweł II.

Został beatyfikowany przez papieża Piusa XII 24 listopada 1946 r. Na ołtarze wyniósł go Jan Paweł II. Kanonizacja miała miejsce 1 października 2000 r. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła