1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Błażej z Sebasty życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Błażeja z Sebasty

Nieznana jest data urodzenia św. Błażej z Sebasty. Zmarł śmiercią męczeńską około 316 r. w Sivas. Był biskupem. Kościół katolicki mianował go jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli osób, których wstawiennictwo szczególnie pomaga w chorobie. W XVII w. wybudowano bazylikę w Vierzehnheiligen, gdzie znajduje się ołtarz Czternastu Wspomożycieli. 

Św. Błażej z Sebasty jest świętym katolickim i prawosławnym. 

Patron

Św. Błażej patronuje osobom chorym na gardło i cierpiącym na krwotoki, a także wszystkich, którzy muszą dbać o swoje gardło np. śpiewakom i mówcom. Jest także opiekunem zwierząt domowych. Patron chorwackiego miasta Dubrownik. 

Fakty z życia - dzieciństwo i młodość

Niewiele faktów z życia św. Błażeja zachowało się do dzisiaj. Większość informacji na temat jego życia osnuta jest licznymi legendami. Przyjmuje się, że urodził się w Turcji. Tam też uczył się filozofii i pracował. Zanim zbliżył się do Boga, pracował jako lekarz. 

Kiedy zmarł ówczesny biskup Sebasty Błażej został wybrany na jego następcę. Był to początek III w, czyli czas prześladowań i pogromów chrześcijaństwa. 

Fakty z życia - droga ku świętości

Przed śmiercią i prześladowaniami św. Błażej ukrył się w jednej z górskich jaskiń. Nie zakończył jednak swojej pasterskiej posługi. Niestety miejsce jego kryjówki zostało zdradzone władzy, a św. Błażej trafił do więzienia. Tam rozpoczął ewangelizację wśród więźniów.

Tradycja głosi, że już wtedy dokonywał pierwszych uzdrowień, które związane były z chorobami gardła. Dlatego też do dzisiaj uznaje się go za patrona osób cierpiących z powodu gardła. 

Śmierć

W więzieniu św. Błażej był poddany wielu okrutnym torturom, chciano aby wyrzekł się wiary. Ten jednak nigdy tego nie uczynił. Został ścięty mieczem około roku 316. 

Kult

W kościele katolickim wspomina się go 3 lutego, natomiast prawosławni według kalendarza gregoriańskiego wspominają go 24 lutego. 

Św. Błażeja przedstawia się jako biskupa, któremu często towarzyszą narzędzia tortur (zgrzebło) i świece. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − 26 =

Komentarze

  1. Święty Błażeju módl się za nami,w szczególnie w tych czasach dzisiejszej choroby która po tym świecie grasuje i swoje żniwo zbiera. Wstaw sie za nami u Najwyższej Trójcy aby ta pandemie zakończyć raczyła.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest dostępne w publicznej domenie.