codziennie nowe aktualizacje
Stanisław Wyspiański życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Stanisława Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański to polski pisarz, dramaturg, malarz i architekt. Urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności. Współzałożycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.
Dzieciństwo
Jego ojciec był rzeźbiarzem. Matka zmarła, gdy miał 7 lat. Przez pewnie czas wychowaniem chłopca zajął się ojciec. Nie mógł jednak sprostać obowiązkom związanym z wychowaniem syna, dlatego Stanisławem zajęło się wujostwo.
Wykształcenie
Pisarz uczęszczał do gimnazjum św. Anny w Krakowie. Po zdaniu matury rozpoczął studia na wydziale filozoficznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował również malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1881 roku uczył się w Akademii Colarossiego w Paryżu.
Dramat
W dorobku twórczym Stanisław Wyspiański ma 20 dramatów. Ich tematyka nawiązuje do różnych wydarzeń historycznych. Wyspiański w swoich dziełach polemizuje z romantyzmem, parafrazuje utwory Homera, przedstawia kwestie związane z polską wsią. Jego utwory sprzeciwiają się marazmowi, uwikłaniu w przeszłość, sentymentalnym nastrojom patriotycznym. Dramaturg czerpie inspiracje z życia codziennego, z wydarzeń historycznych, dzieł sztuki, czy też mitów helleńskich i judejskich. Dramaty przepełnione są symbolami.
Popularność przyniosły mu jeszcze za jego życia dzieła, takie jak: Wesele, Wyzwolenie i Bolesław Śmiały. Po wystawieniu w teatrze ostatniego utworu, Wyspiański wdał się w spór z dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Urażony wstrzymał wystawianie swoich dzieł i nie wyraził zgody na odgrywanie nowych dramatów.
Malarstwo
Stanisław Wyspiański posiada spory dorobek artystyczny. Tworzył obrazy olejne, szkicowniki, rysunki oraz pastele. Na jego obrazach pojawiały się motywy roślinne, krajobrazy, portrety, a także autoportrety. Projektował również witraże, meble i wnętrza.
Artysta lubił malować swoje dzieci. Często przedstawiał je śpiące lub karmione. Na jego obrazach pojawiają się również przyjaciele – Jacek Malczewski, Ludwik Solski czy Eliza Pareńska. Chętnie malował Kraków – kopiec Kościuszki, Wisłę, planty, Rudawę.
Stanisław Wyspiański tworzył także witraże. Zaprojektował między innymi witraże w Bazylice Mariackiej, w kościele Franciszkanów w Krakowie oraz w katedrze wawelskiej.
Życie prywatne
Poeta związany był z Teodorę Teofilę Pytko. Kobieta miała nieślubnego syna, którego uznał. Para miała również trójkę wspólnych dzieci – córkę i dwóch synów.
Przyjaźnił się z Lucjanem Rydlem, który zaprosił go na swoje wesele w Bronowicach Małych. Wydarzenie to było inspiracją do dramatu Wesele.
Artysta dużo podróżował. Zwiedził Europę – Włochy, Szwajcarię, Francję, Niemcy. Z podróży czerpał inspirację oraz miał możliwość zapoznania się z działaniem teatru europejskiego.
Śmierć
Stanisław Wyspiański zmarł na kiłę 28 listopada 1907 roku. Został pochowany na Skałce w Krakowie. W 75. rocznicę jego śmierci odsłonięto w Krakowie pomnik Stanisława Wyspiańskiego.
Wybrane dramaty
- Legenda (1897)
- Warszawianka (1898)
- Lelewel (1899)
- Legion (1900)
- Wesele (1901)
- Wyzwolenie (1903)
- Bolesław Śmiały (1903)
- Noc Listopadowa (1904)
- Akropolis (1904)
- Powrót Odysa (1907)
Wybrane obrazy
- Planty o świcie (1894)
- Helenka (1900)
- Dziewczynka z wazonem z kwiatami (1902)
- Zakola Wisły (1904)
- Śpiący Staś (1904)
- Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki (1904)
- Macierzyństwo (1905)
- Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki w zadymce śnieżnej w szary zimowy dzień (1905)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.
Komentarze