1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Paul Verhoeven życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Paula Verhoevena

Reżyser i scenarzysta holenderski. W swojej twórczości łączy przemoc graficzną oraz treści seksualne z satyrą społeczną. Zajmuje się także produkcją. Urodzony w Amsterdamie 18 lipca 1938 roku.

Młodość i początki kariery.

Dzieciństwo Verhoevena przypadło na lata II wojny światowej. W 1943 roku przeniósł się z rodzicami z Amsterdamu do Hagi. Ich dom znajdował się niedaleko baz, w których stacjonowały wyrzutnie rakiet V2. Jego ojciec po wojnie został dyrektorem szkoły w Hadze, do której Paul uczęszczał. W 1955 Verhoeven rozpoczął studia na Uniwersytecie w Leiden. Ukończył matematykę i fizykę.

Pod koniec studiów uczęszczał na zajęcia Holenderskiej Akademii Filmowej. Swój pierwszy film krótkometrażowy pt. Jedna jaszczurka za dużo, nakręcił w 1960 roku. Do 1963 roku nakręcił jeszcze trzy filmy.

Niedługo po studiach wstąpił do Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej. W trakcie służby pracował nad filmem, któremu nadał tytuł Korpus piechoty morskiej i nakręcił w 1965 roku. Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę na produkcjami telewizyjnymi.

Kariera telewizyjna i filmowa

Pierwszym dużym sukcesem scenarzysty był serial pt. Floris, z 1969 roku.
Pierwszym filmem fabularnym nakręconym przez Verhoevena, była produkcja pt. Biznes to biznes. Film nie zdobył uznania krytyków i publiczności. Dwa lata później reżyser zaadaptował powieść holenderskiego pisarza Jana Wolkersa w filmie pt. Turkish Delight. Film opowiada historię miłosną artysty i liberalnej dziewczyny, wywodzącej się z konserwatywnego środowiska. Był to pierwszy sukces filmowy holenderskiego scenarzysty. Film otrzymał bowiem nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1974 roku.

Międzynarodowy sukces przyniósł scenarzyście film Soldier of Orange, opowiadający o holenderskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Film otrzymał nominację do Złotego Globu w roku 1980.

Pierwszym filmem anglojęzycznym scenarzysty był Flesh and Blood z 1985 roku. Niedługo potem Verhoeven przeniósł się do Hollywood. Tam nakręcił między innymi hit kinowy pt. RoboCop z 1987 roku.
W 1995 roku Verhoeven nakręcił film Showgirls, który otrzymał dużo negatywnych recenzji, a Verhoeven otrzymał nagrodę Złotej Maliny, za najgorszy film oraz najgorszego reżysera.

Co ciekawe, Verhoeven osobiście stawił się po odbiór nagrody, co nie jest często spotykane w środowisku filmowym, jeśli chodzi o nagrody za najgorsze filmy. Pomimo złych recenzji, film wygenerował około 100 milionów dolarów z samych wypożyczeń wideo pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Po 20 latach pracy w USA, Verhoeven wrócił do Holandii. W 2006 roku nakręcił film pt. Czarna księga. Po tym filmie nastąpiła dziesięcioletnia przerwa, po której scenarzysta nakręcił thriller psychologiczny, Elle. W 2017 rozpoczęły się zdjęcia do filmu Benedetta, który miał swoją premierę na Festiwalu w Cannes w 2021 roku.

Pozostała działalność

Verhoeven był członkiem Seminarium Jezusa. W 2007 roku napisał książkę Jezus z Nazaretu, w którym zawarł przegląd jego idei i nauk. Książka traktuje również o żydowskim powstaniu przeciwko rządom rzymskim.
W lutym 2017 roku zasiadał w jury 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

7 kwietnia 1967 roku Verhoeven wziął ślub z Martiną Tours. Para ma dwie córki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

60 − = 51

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, twórca taniavolobueva