1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pablo Escobar życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

To baron narkotykowy pochodzenia kolumbijskiego, którego okrzyknięto „królem kokainy”. Dzięki przemytowi tego towaru stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, choć zasłynął szczególnie ze swojej brutalności i bezwzględności.

Początki działalności przestępczej

Urodził się 1 grudnia 1949 roku w Rionegro. Już jako nastolatek był zaangażowany w kradzieże samochodów, by zarobić zajmował się odnawianiem nagrobków. Jego kolejnym zajęciem był handel kokainą – robił to przez całe lata 70. XX wieku i stopniowo budował swoją renomę i potęgę. W latach 80. był już znany na całym świecie. Jego gang nosił nazwę „Kartel z Medellin” i sprawował kontrolę nad większą częścią przemytu narkotykowego. Dzięki fałszywym dokumentom często odwiedzał Stany Zjednoczone. Pablo Escobar korumpował ogromną liczbę urzędników i polityków. Sam nawet został posłem kongresu w Kolumbii w 1983 roku. Niektórzy uważają, że to Escobar był odpowiedzialny za śmierć trzech kandydatów na prezydenta.

Sukces

U szczytu swojej działalności Pablo Escobar figurował na liście najbogatszych ludzi na świecie na siódmym miejscu. Jego gang posiadał własną flotę samochodów, samolotów czy łodzi. Dzięki przemytowi kontrolował wielkie obszary ziemskie. Podobnie jak gangster Al Capone, Escobar starał się dbać o swoją dobrą reputację – sponsorował stadiony piłkarskie i kluby dla młodzieży. Biedota, której pomagał finansowo, często pomagała mu w ucieczce przed policją

Zamknięcie i Los Pepes

Paul Escobar ogłosił koniec działalności terrorystycznej w 1991 roku. Chciał uniknąć ekstradycji do Stanów, dlatego oddał się w ręce władz kolumbijskich. Mieszkał we własnym domowym więzieniu, mieszczącym się w luksusowej willi „La Catedral”. Opinia publiczna twierdziła jednak, że przestępca nie przestrzega zasad aresztu, a ponadto uśmiercił w zamknięciu kilku swoich współpracowników. Gdy postanowiono przenieść go w odosobnione miejsce, morderca wykorzystał okazję i zbiegł 22 lipca 1992 roku. W tym czasie służby amerykańskie włączyły się w pościg Escobara. Ponadto jego wrogowie ze świata przestępczego zawiązali przeciwko niemu organizację zwaną Los Pepes, która nękała członków jego rodziny i współpracowników.

Śmierć

Kryjówkę Escobara znaleziono 2 grudnia 1993 roku. Do końca jednak nie wiadomo, w jaki sposób przestępca zginął. Jedna z teorii mówi, że uśmiercono go podczas strzelaniny, inna przekonuje o popełnionym przez niego samobójstwie. Kiedy Paul Escobar zmarł, jego kartel narkotykowy rozpadł się na mniejsze części, a w końcu został przejęty przez konkurencję.  

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 50 = 58

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; pochodzi ze zbiorów Colombian National Police - Colombia National Registry.