1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michael Schumacher życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Michaela Schumachera

Jeden z najbardziej utytułowanych kierowców Formuły 1, siedmiokrotny mistrz świata. Uznawany za jednego z najlepszych kierowców w historii. Urodzony 3 stycznia 1969 roku.

Początki

Schumacher swoją przygodę z wyścigami rozpoczął jeżdżąc na gokartach. Już w wieku 6 lat został zwycięzcą mistrzostw klubowych. Licencję kartingową uzyskał w wieku 12 lat w Luksemburgu (w Niemczech była ona dostępna od lat 14). W 1984 roku Schumacher wygrał kartingowe Mistrzostwa Niemiec w kategorii juniorów. Zaczął także startować w turniejach europejskich. W 1987 został mistrzem Europy i rozpoczął pracę jako mechanik.
Dwa lata później Schumacher podpisał kontrakt z zespołem Niemieckiej Formuły 3. Szybko zaczął odnosić sukcesy w tej kategorii, które zaowocowały debiutem w formule 1.

Starty w Formule 1

Michael Schumacher swój pierwszy wyścig w Formule 1 zaliczył podczas Grand Prix Belgii w 1991 roku w barwach zespołu Jordan. W latach 1991-1993 zyskiwał pierwsze szlify na torze. Wygrał Grand Prix Belgii w 1992 roku, a cały sezon zakończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Rok później zwyciężył podczas Grand Prix Portugalii.
W 1994 Michael Schumacher zdobył pierwszy tytuł mistrzowski, wygrywając 9 z 17 startów.
Dwa lata później Niemiec podpisał kontrakt z zespołem Ferrari, z którym pozostał przez następne 10 lat i osiągnął największe sukcesy w karierze. Początkowo jednak starty z zespołem Ferrari nie były naznaczone wyłącznie triumfami. W 1996 roku Schumacher nie ukończył 16 wyścigów. Rok później po wygraniu 5 wyścigów Niemiec miał szanse na kolejny tytuł mistrza świata, jednak w ostatnim wyścigu w sezonie został zdyskwalifikowany z klasyfikacji generalnej za wykonanie niedozwolonego manewru. W 1988 roku pomimo wygrania 7 wyścigów Grand Prix, zakończył sezon na drugim miejscu. Rok później był nieudany dla Schumachera ze względu na trzymiesięczną absencję od wyścigów z powodu złamanej nogi. W 2000 roku Michael Schumacher triumfuje w klasyfikacji generalnej, zdobywając tytuł mistrza świata Formuły 1, a team Ferrari zostaje mistrzem świata konstruktorów.
Rok później Schumacher broni tytułu i 9 razy triumfuje w Grand Prix. Wyczynu tego dokonuje ponownie w 2002 oraz 2003 roku. Rok 2004 to dominacja Niemca, który wygrywa 13 wyścigów i po razi siódmy wygrywa w klasyfikacji generalnej.

Dopiero w 2005 roku nadchodzi załamanie i Niemiec kończy sezon na „dopiero” trzecim miejscu. Rok 2006 był ostatnim rokiem startów w barwach Ferrari.
Po zakończeniu sezonu Schumacher ogłosił koniec kariery.
Do wyścigów wrócił w 2010 roku w barwach Mercedesa, jednak nie zdołał wygrać żadnego wyścigu, a nie nawet nie stanął na podium. Podobnie było rok później. W 2012 udało mu się kilkakrotnie stanąć na podium, jednak ostatecznie zakończył sezon na 13 miejscu, co spowodowało, że po zakończeniu sezonu definitywnie zakończył karierę.

Wypadek

9 grudnia 2013 roku uległ wypadkowi podczas jazdy na nartach. Zapadł w śpiączkę farmakologiczną, z której został proces wybudzania rozpoczął się 30 stycznia. Obecnie, na skutek powikłań, kontakt z Schumacherem jest bardzo trudny.

Poza Formułą 1

Schumacher poza wyścigami hobbystycznie uprawiał jazdę konną oraz piłkę nożną. Kibicuje FC Koln. Brał udział w kampanii firmy Bacardi, która dotyczyła odpowiedzialnego picia alkoholu. Prywatnie jeździ Fiatem – modelem 500 Abarth oraz Croma.
Zetknął się również z aktorstwem. Zagrał w filmie Asterix na olimpiadzie oraz użyczył głosu w filmie animowanym, pt. Auta.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor zstock