1848 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mary Shelley życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Mary Shelley

Mary Shelley urodziła się 30 sierpnia 1797 roku w Londynie. W czasach panieńskich nosiła nazwisko Wollstonecraft Godwin. Uważana jest za jedną z twórczyń gatunku powieści science fiction. Tworzyła w epoce romantyzmu.

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się w rodzinie intelektualistów. Jej matka Mary Wollstonecraft była pisarką zaangażowaną w walkę o prawa kobiet, ojciec William Godwin był pastorem, zawód ten porzucił na rzecz pisania i dziennikarstwa. Matka Mary zmarła na 10 dni po porodzie, osierociła nie tylko Mary, ale również swoją nieślubną córkę Fanny. Po śmierci matki William Godwin zajął się opieką nad córką.

Kiedy Mary miała cztery lata jej ojciec poślubił Mary-Jane Vial. Mary nigdy nie zaakceptowała macochy. Niestabilna sytuacja rodzinna, napięte stosunki z macochą i przyrodnim rodzeństwem wywołały u Mary egzemę. Mary nie uczęszczała do szkoły, nauki pobierała od guwernantki, dużo czerpała od znajomych ojca, którzy często odwiedzali ich rodzinny dom. W 1912 roku na dwa lata wyjechała do Szkocji, gdzie mieszkała u przyjaciela ojca, Williama Baxtera, szkockiego radykała.

Życie prywatne

W latach 1814-1822 była związana z angielskim pisarzem Percy’m Shelley’m. Mając 16 lat Mary uciekła wraz z Percy’m, który był wówczas żonaty i miał dwie córki. Ślub wzięli dopiero kiedy zmarła żona Percy’ego (najprawdopodobniej popełniła samobójstwo).

Ich związek zakończyła tragiczna śmierć Shelleya, który utonął.

Frankenstein

Debiut literacki Mary Shelley ukazał się drukiem w roku 1818. Pełen tytuł powieści to Frankenstein, albo: Współczesny Prometeusz. Powieść do dzisiaj uznawana jest za najlepsze dzieło Mary Shelley, powstawała blisko 2 lata. Pomysł na jej fabułę zrodził się w Genewie w 1816 roku podczas wizyty Mary u Lorda Byrona (angielskiego dramaturga) – zaproponował on, aby obecne na spotkaniu osoby wymyśliły historię o duchach, która napawałaby grozą.

Powieść doczekała się licznych (mniej lub bardziej wiernych) ekranizacji filmowych i serialowych. Opisuje historię eksperymentu naukowego Wiktora Frankensteina. W wyniku jego prób ożywiania ludzkich zwłok powstaje monstrum (istota pozszywana z fragmentów ciał ludzkich i zwierzęcych), które posiada ludzkie cechy i uczucia, ale ma przerażający wygląd oraz nadprzyrodzoną siłę. Naukowiec przerażony swoim odkryciem próbuje pozbyć się istoty, którą stworzył. Istota jednak wraca, prosząc go o stworzenie podobnej mu partnerki, tak aby nie musiał wieść samotnego życia. Początkowo naukowiec przystaje na tę prośbę, jednak z czasem zmienia zdanie i łamie daną istocie obietnicę. Rozgoryczona istota morduje bliskiego przyjaciela Frankensteina oraz jego narzeczoną i ucieka, prowokując naukowca, aby podążył za nim. Obaj giną na kole podbiegunowym.

Utwór należy do gatunku powieści grozy, jest też uważany za jedną z pierwszych powieści gatunku science fiction.

W Polsce książka ukazała się w roku 1925 w tłumaczeniu Henryka Goldmanna.

Śmierć

Mary Shelly zmarła w wieku 53 lat, 1 lutego 1851 roku w Anglii. Grobowiec rodzinny Shelley’ów znajduje się na dziedzińcu kościoła w Bournemoputh w Anglii w hrabstwie Dorset.

Twórczość

  • Frankenstein, albo: Współczesny Prometeusz, (Frankenstein or the Modern Prometheus), 1818 r.
  • Valperga: Or, the Life and Adventures of Castruccio, Prince of Lucca, 1823 r.
  • The last man, 1826 r.
  • The Fortunes of Perkin Warbeck, 1830 r.
  • Lodore (publikowane również pod nazwą The Beautiful Widow), 1835 r.
  • Falkner, 1837 r.
  • Matilda, 1859 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − = 84

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu p.wikipedia.org. Autorem obrazu jest Richard Rothwell. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.