codziennie nowe aktualizacje
Maria Nurowska życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Marii Nurowskiej
Maria Nurowska to polska nowelistka, powieściopisarka i przedstawicielka tzw. nurtu kobiecego. Urodziła się 3 marca 1944 roku w Okółku. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Lata młodości
W jej żyłach płynie arystokratyczna krew. Dziadek był arystokratą i właścicielem pałacu w Homlu. Ojciec należał do Legionów Polskich, a matka służyła w Armii Krajowej. Pisarka ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Życie prywatne
Jej życie toczy się w 2 miejscowościach – Warszawie i Bukowinie Tatrzańskiej. Kilkakrotnie była zamężna. Ma córkę. Została już również babcią. Najważniejszym mężczyzną w jej życiu był Leon Niemczyk, z którym przyjaźniła się.
Twórczość
Maria Nurowska debiut literacki miała w 1974 roku w czasopiśmie „Literatura”. Jej twórczość skierowana jest przede wszystkim do kobiet, reprezentuje nurt prozy kobiecej. Bohaterki kreowane przez nią są kobietami silnymi, niezwykłymi oraz pełnymi emocji. Nieraz muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu. Autorka miesza romans i powieść psychologiczną z elementami powieści obyczajowej i społeczno-politycznej. Fabuła poprowadzona przez nią jest lekka, wywołuje wzruszenie i zmusza do refleksji.
Książki Nurowskiej są znane i cenione na całym świecie. Zostały przetłumaczona na prawie 20 języków. W jej dorobku znajdziemy utwory, takie jak: Moje życie z Marlonem Brando, Hiszpańskie oczy, Listy miłości, Gry małżeńskie, Rosyjski kochanek, Mój przyjaciel zdrajca, Sprawa Niny S., Dom na krawędzi, Wariatka z Komańczy i wiele innych.
Matka i córka
Matka i córka. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska w rozmowach z Martą Mizuro to poruszający wywiad z pisarką i jej córką opracowany przez Martę Mizuro. Kobiety opowiadają o swoich relacjach, które nie zawsze są łatwe. Wspominają dzieciństwo, wejście w dorosłość, ludzi i wydarzenia, które ukształtowały ich charakter. Poruszają tematy drażliwe, wstydliwe i bolesne. Mówią o tym ze szczerością i otwartością.
Wybrane utwory
- Nie strzelać do organisty (1975)
- Moje życie z Marlonem Brando (1976)
- Wyspa na lądzie (1979)
- Reszta świata (1981)
- Sprawa honoru (1983)
- Innego życia nie będzie (1987)
- Hiszpańskie oczy (1990)
- Listy miłości (1991)
- Gry małżeńskie (1994)
- Rosyjski kochanek (1996)
- Niemiecki taniec (2000)
- Mój przyjaciel zdrajca (2002)
- Gorzki romans (2003)
- Sprawa Niny S. (2009)
- Wybór Anny (2010)
- Requiem dla wilka (2011)
- Dom na krawędzi (2012)
- Matka i córka. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska w rozmowach z Martą Mizuro (2013)
- Zabójca (2014)
- Wariatka z Komańczy (2015)
- Bohaterowie są zmęczeni (2016)
- Dziesięć godzin (2017)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z https://pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.
Komentarze