1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maria Kuncewiczowa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Marii Kuncewiczowej

Maria Kuncewiczowa (z domu Szczepańska) to pisarka, eseistka i tłumaczka. Wykładała na Uniwersytecie Chicagowskim. Należała do międzynarodowego stowarzyszenie pisarzy PEN-Clubu. Urodziła się 30 października 1895 roku w Samarze. Zmarła 15 lipca 1989 roku w Lublinie.

Wykształcenie i praca

Przez 6 lat uczyła się na pensji. Następnie wyjechała do Francji, gdzie studiowała literaturę francuską. Po powrocie do Polski rozpoczęła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, później kontynuowała studia w Warszawie. Maria pracowała jako tłumaczka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pisała również do gazet, takich jak: „Bluszcz”, „Kobieta współczesna” i „Wiadomości Literackie”. Przez całe życie muzyka była bliska jej sercu, a przez pewien okres występowała jako śpiewaczka.

Życie prywatne

Wybrankiem jej serca został eseista, polityk i prawnik Jerzy Kuncewicz. Para pobrała się, a rok po ślubie na świat przyszedł ich syn, Witold. Po wybuchu II wojny światowej rodzina mieszkała we Francji, później w Anglii i w Stanach Zjednoczonych.

Twórczość

Maria Kuncewicza zadebiutowała opowiadaniem Bursztyny opublikowanym w „Pro Arte et Studio”. Napisała pierwszą polską powieść radiową Dni powszednie państwa Kowalskich. Jest również autorką utworu Przymierze z dzieckiem, poruszającego temat macierzyństwa. Pozycja ta uznawana jest za pierwszy istotny utwór, który zawiera cechy dojrzałego pisarstwa Marii. Natomiast najważniejszym dziełem w jej dorobku jest Cudzoziemka, będąca portretem psychologicznym kobiety, która znajduje się u kresu życia. Fabuła utworu pełna jest retrospekcji i dygresji główniej bohaterki – Róży Żabczyńskiej. Na podstawie książki został nakręcony film o tym samym tytule.

Spod pióra pisarki wyszły również inne utwory, m.in. Przyjaciele ludzkości, Zmowa nieobecnych, Gaj oliwny, Fantasia alla polacca oraz Listy do Jerzego.

Nagrody

Maria Kuncewiczowa została uhonorowana licznymi nagrodami. Otrzymała Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury, Nagrodę Literacką miasta Warszawy, Nagrodę Polskiego Ośrodka Stowarzyszenia Kultury Europejskiej SEC oraz Medal Niepodległości. Został jej nadany również tytuł doktora honoris causa przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wybrane utwory

  • Przymierze z dzieckiem (1927)
  • Dwa księżyce (1933)
  • Cudzoziemka (1936)
  • Dni powszednie państwa Kowalskich (1938)
  • Kowalscy się odnaleźli (1938)
  • Przyjaciele ludzkości (1939)
  • Zmowa nieobecnych (1946)
  • Gaj oliwny (1961)
  • Fantasia alla polacca (1979)
  • Listy do Jerzego (1988)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.