1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Gustaw Flaubert życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Gustawa Flauberta

Gustaw Flaubert to francuski pisarz i prekursor naturalizmu. Uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej. Urodził się 12 grudnia 1821 w Rouen. Znany przede wszystkim z powieści Pani Bovary.

Wykształcenie

Gustaw Flaubert uczęszczał do liceum ogólnokształcącego im. Pierre'a Corneille'a w Rouen. W 1840 roku uzyskał tytuł bakalaureatu. Następnie za namową ojca rozpoczął studia prawnicze w Paryżu. Studiów nie ukończył, ponieważ zachorował na epilepsję.

Podróże

W czasie studiów Flaubert mieszkał w Paryżu. W tym czasie odbył również podróż na Korsykę oraz po Pirenejach. Po rzuceniu studiów zamieszkał w domu matki w Croisset w pobliżu Rouen. Następnie wyruszył w podróż śladami pisarzy francuskich – Chateaubrianda, Lamartine'a oraz Nervala. Kolejnym jego celem był Bliski Wschód. Odwiedził wtedy m.in. Grecję, Egipt, Włochy oraz Tunezję.

Związki

Pierwszą miłością Gustawa Flauberta była Élisa Schlesinger. Następnie związał się z pisarką Louise Colet, z którą był prawie 10 lat.

Twórczość

Pisarz zadebiutował dwoma utworami Mémoires d’un fou oraz Novembre. Kolejną pozycją, która wyszła spod jego pióra była powieść realistyczno-psychologiczna Madame Bovary. Książka odniosła duży sukces i do dziś cieszy się zainteresowaniem wśród czytelników. Główna bohaterka, Emma, to z pozoru cnotliwa kobieta, która marzy o romantycznej miłości. Jej marzenia zostają skontrastowane z rzeczywistością i sytuacją, w jakiej się znajduje. Emma wraz z mężem mieszka w małym miasteczku, w którym nie może się odnaleźć. Flaubert w powieści ukazuje problemy, z jakimi mierzy się ówczesne społeczeństwo. W twórczości Gustawa Flaubert znajdziemy jeszcze m.in. powieść historyczną Salammbô, fantastyczny utwór filozoficzny Tentation de saint Antoine czy też powieść L'éducation sentimentale.

Choroby i śmierć

Gustaw Flaubert cierpiał na epilepsję, którą musiał ukrywać przed ludźmi. Tylko kilku jego dobrych przyjaciół o niej wiedziało. W czasie podróży zaraził się syfilisem, którego nie udało się wyleczyć. Zmagał się również z innymi chorobami wenerycznymi, które były wynikiem współżycia z prostytutkami. Zmarł 8 maja 1880 roku w Croisset. Przyczyną zgonu był wylew. Ciało jego spoczęło w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Rouen. 10 lat później odsłonięto pomnik na jego cześć.

Wybrane utwory

  • Listopad (Novembre, 1842)
  • Pani Bovary (Madame Bovary, 1857)
  • Salambo (Salammbô, 1862)
  • Szkoła uczuć (L'éducation sentimentale, 1869)
  • Kuszenie Świętego Antoniego (Tentation de saint Antoine, 1874)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 + = 57

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.