1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Magdalena Tulli życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Magdaleny Tulli

Magdalena Tulli to polska pisarka i tłumaczka urodzona 20 października 1955 roku w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za twórczość została uhonorowana m.in. Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Literacką Gdynia, Nagrodą Literacką im. Juliusza Tuwima oraz  Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Twórczość

Debiut literacki Magdaleny Tulli przypada na rok 1995. Ukazała się wtedy opowieść Sny i kamienie. Jest to książka, w której do głosu dopuszczony jest tylko narrator, nie ma w niej dialogów. Autorka za utwór ten otrzymała Nagrodą im. Kościelskich.

Kolejna książka, która znalazła się w dorobku literackim pisarki, to W czerwieni. Głównym motywem pojawiającym się w powieści jest cierpienie. Jest ono przedstawione w trzech historiach, w których bohaterowie radzą sobie z nim na różne sposoby.

Warto również wspomnieć o zbiorze opowiadań Włoskie szpilki. Poruszające doświadczenia 10-letniej dziewczynki zmuszają czytelnika do rozmyśleń. Opowiadania pokazują świat, który jest wrogo nastawiony do tego, co inne. Ukazują bezsilność dziecka w okrutnej rzeczywistości. Wątki zawarte we Włoskich szpilach zostają kontynuowane w Szumie. To ciąg dalszy smutnej historii – poszukiwania zrozumienia, próby porozumienia z rodziną, czy też pokonania poczucia wyobcowania. Obydwie pozycje są bardzo osobiste, ponieważ zawierają wątki autobiograficzne.

W twórczości Magdaleny Tulli nie zabrakło również książki dedykowanej najmłodszym czytelnikom. Ten i tamten las to historia zwierząt, które posiadają ludzkie cechy. Zawierają przyjaźnie, uczą się rozwiązywać konflikty, żyć w grupie. Wyrażają różne emocje – od radości po złość i smutek. Książka została opatrzona pięknymi rysunkami Alicji Rose.

Tłumaczenia

Poza twórczością literacką Magdalena Tulli zajmuje się również tłumaczeniami. Do najbardziej znanych jej przekładów należą: Utracona Marcela Prousta, Długi dzień Ameriga Itala Calvina, Gniew niebios, Szczęśliwe lata udręki oraz Proleterka Fleur Jaeggy.

Wybrane dzieła

  • Sny i kamienie (1995)
  • W czerwieni (1998)
  • Tryby (2003)
  • Skaza (2006)
  • Włoskie szpilki (2011)
  • Awantura w lesie (2013)
  • Szum (2014)
  • Ten i tamten las (2017)
  • Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 65 = 72

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Rafał Komorowski.