1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lucy Maud Montgomery życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery to kanadyjska pisarka, specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Znana z serii powieści Ania z Zielonego Wzgórza. Urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Zmarła 24 kwietnia 1942 roku w Toronto.

Dzieciństwo i młodość

Była jedynym dzieckiem Hugh Johna Montgomery’ego oraz Clary Woolner Macneill Montgomery. Gdy miała niecałe 2 lata jej matka zmarła. Ojciec oddał ją pod opiekę dziadków, a sam przeniósł się do zachodniej Kanady. Lucy Maud Montgomery lata młodości spędziła u dziadków, którzy zamieszkiwali rybacką wioskę Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda.

W 1887 roku Hugh John Montgomery poślubił Mary Ann McRae, z którą miał dzieci. Trzy lata później z nową rodziną ojca zamieszkała Lucy Maud. Jej kontakt z macochą i przyrodnim rodzeństwem nie był dobry. Dziewczyna po roku powróciła na Wyspę Księcia Edwarda. Tu skończyła szkołę powszechną oraz kurs nauczycielski w Prince of Wales College.

Praca

W latach 1894 – 1898 pracowała jako nauczycielka. Nauczała w 3 szkołach: Bideford, Belmont i Lower Bedeque. Następnie była korektorką w gazecie „The Daily Echo” w Halifax.

Życie prywatne

Lucy Maud Montgomery zaręczona była z kuzynem – Edwinem Simpsonem. Jednak kochała innego – farmera Hermana Learda, który nie był dla niej dobrym kandydatem na męża. Para miała romans, który zakończył się po śmierci dziadka Maud. Pisarka zakończyła romans, zerwała również zaręczyny i zamieszkała ponownie z babką.

W 1906 roku zaręczyła się potajemnie z pastorem Ewanem Macdonald. Montgomery nie darzyła go głębokim uczuciem, ale wiedziała, że jest dla niej dobrą partią. Kilka lat później para wzięła ślub. Zamieszkali w Leaskdale w Ontario. Mieli trzech synów – jeden zmarł zaraz po porodzie. Ostatnie lata życia spędzili w Toronto.

Twórczość

Debiutowała w grudniu 1890 roku na łamach gazety „The Patriot”. Ukazał się wtedy jej wiersz On Cape LeForce. Pisała również liczne opowiadania i publikowała je w kanadyjskich gazetach. W ten sposób mogła zarobić na życie. W 1905 roku zaczęła pracę nad swoja pierwszą powieścią Ania z Zielonego Wzgórza, która przyniosła jej ogromny sukces i dała początek całej serii. Spod jej pióra wyszły również inne powieści, m.in.: Dziewczę z sadu, Błękitny zamek, Czarodziejski świat Marigold czy W pajęczynie życia.

Ania z Zielonego Wzgórza

Ania z Zielonego Wzgórza to cykl przygód rudowłosej dziewczynki o imieniu Ania, składający się z 11 tomów. Główna bohaterka jest sierotą, która trafia pod opiekę Mateusza i Maryli Cuthbertów – rodzeństwa, które od lat mieszka razem na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda.

 • Ania z Zielonego Wzgórza
 • Ania z Avonlea
 • Ania na Uniwersytecie
 • Ania z Szumiących Topoli
 • Wymarzony dom Ani
 • Ania ze Złotego Brzegu
 • Dolina Tęczy
 • Rilla ze Złotego Brzegu
 • Ania z Wyspy Księcia Edwarda
 • Opowieści z Avonlea
 • Pożegnanie z Avonlea

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 3

Komentarze

 1. Debiutowała w grudniu 1890 roku na łamach gazety „The Patriot”. Ukazał się wtedy jej wiersz On Cape LeForce. Pisała również liczne opowiadania i publikowała je w kanadyjskich gazetach. W ten sposób mogła zarobić na życie. W 1905 roku zaczęła pracę nad swoja pierwszą powieścią Ania z Zielonego Wzgórza, która przyniosła jej ogromny sukces i dała początek całej serii. Spod jej pióra wyszły również inne powieści, m.in.: Dziewczę z sadu, Błękitny zamek, Czarodziejski świat Marigold czy W pajęczynie życia.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.