737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lucy Maud Montgomery życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Lucy Maud Montgomery

  Lucy Maud Montgomery to kanadyjska pisarka, specjalizująca się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Znana z serii powieści Ania z Zielonego Wzgórza. Urodziła się 30 listopada 1874 roku w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda. Zmarła 24 kwietnia 1942 roku w Toronto.

 2. Dzieciństwo i młodość

  Była jedynym dzieckiem Hugh Johna Montgomery’ego oraz Clary Woolner Macneill Montgomery. Gdy miała niecałe 2 lata jej matka zmarła. Ojciec oddał ją pod opiekę dziadków, a sam przeniósł się do zachodniej Kanady. Lucy Maud Montgomery lata młodości spędziła u dziadków, którzy zamieszkiwali rybacką wioskę Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda.

  W 1887 roku Hugh John Montgomery poślubił Mary Ann McRae, z którą miał dzieci. Trzy lata później z nową rodziną ojca zamieszkała Lucy Maud. Jej kontakt z macochą i przyrodnim rodzeństwem nie był dobry. Dziewczyna po roku powróciła na Wyspę Księcia Edwarda. Tu skończyła szkołę powszechną oraz kurs nauczycielski w Prince of Wales College.

 3. Praca

  W latach 1894 – 1898 pracowała jako nauczycielka. Nauczała w 3 szkołach: Bideford, Belmont i Lower Bedeque. Następnie była korektorką w gazecie „The Daily Echo” w Halifax.

 4. Życie prywatne

  Lucy Maud Montgomery zaręczona była z kuzynem – Edwinem Simpsonem. Jednak kochała innego – farmera Hermana Learda, który nie był dla niej dobrym kandydatem na męża. Para miała romans, który zakończył się po śmierci dziadka Maud. Pisarka zakończyła romans, zerwała również zaręczyny i zamieszkała ponownie z babką.

  W 1906 roku zaręczyła się potajemnie z pastorem Ewanem Macdonald. Montgomery nie darzyła go głębokim uczuciem, ale wiedziała, że jest dla niej dobrą partią. Kilka lat później para wzięła ślub. Zamieszkali w Leaskdale w Ontario. Mieli trzech synów – jeden zmarł zaraz po porodzie. Ostatnie lata życia spędzili w Toronto.

 5. Twórczość

  Debiutowała w grudniu 1890 roku na łamach gazety „The Patriot”. Ukazał się wtedy jej wiersz On Cape LeForce. Pisała również liczne opowiadania i publikowała je w kanadyjskich gazetach. W ten sposób mogła zarobić na życie. W 1905 roku zaczęła pracę nad swoja pierwszą powieścią Ania z Zielonego Wzgórza, która przyniosła jej ogromny sukces i dała początek całej serii. Spod jej pióra wyszły również inne powieści, m.in.: Dziewczę z sadu, Błękitny zamek, Czarodziejski świat Marigold czy W pajęczynie życia.

 6. Ania z Zielonego Wzgórza

  Ania z Zielonego Wzgórza to cykl przygód rudowłosej dziewczynki o imieniu Ania, składający się z 11 tomów. Główna bohaterka jest sierotą, która trafia pod opiekę Mateusza i Maryli Cuthbertów – rodzeństwa, które od lat mieszka razem na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda.

  • Ania z Zielonego Wzgórza
  • Ania z Avonlea
  • Ania na Uniwersytecie
  • Ania z Szumiących Topoli
  • Wymarzony dom Ani
  • Ania ze Złotego Brzegu
  • Dolina Tęczy
  • Rilla ze Złotego Brzegu
  • Ania z Wyspy Księcia Edwarda
  • Opowieści z Avonlea
  • Pożegnanie z Avonlea

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

24 + = 27

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.