codziennie nowe aktualizacje
Lew Tołstoj życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Lwa Tołstoja
Lew Tołstoj to rosyjski pisarz, hrabia, klasyk literatury, przedstawiciel realizmu, krytyk, pedagog i myśliciel. Twórca koncepcji moralnego samodoskonalenia jednostki. Pod wpływem jego poglądów powstała nowa doktryna społeczno-religijna – tołstoizm. Urodził się 9 września 1828 roku w Jasnej Polanie. Zmarł 20 listopada 1910 roku w Astapowie.
Lata młodości
Lew Tołstoj pochodził z rodziny arystokratycznej. W wieku 2 lat zmarła jego matka, zaś 7 lat później stracił ojca. Wychowaniem chłopca i czwórki jego rodzeństwa zajęły się krewne ze strony ojca. Lew pobierał nauki w domu, najpierw od francuskiego, a potem niemieckiego guwernera. Rozpoczął studia orientalistyczne, a później prawnicze na Uniwersytecie Kazańskim. Po trzech latach przerwał naukę. Po powrocie w rodzinne strony zagłębił się w filozofię oraz sam kształcił się w dziedzinie prawa. Założył również szkołę dla wiejskich dzieci. W 1851 roku wstąpił do wojska.
Podróże po Europie
Pierwszą podróż po Europie rozpoczął we Francji, następnie udał się do Szwajcarii i Włoch. Relacje z podróży miały wpływ na opowiadanie Lucerna. Druga podróż po Europie miała na celu zapoznanie się z problemami oświaty w Niemczech i we Francji. Po powrocie do Jasnej Polany otworzył kolejne szkoły dla chłopskich dzieci, w których był jednym z nauczycieli.
Twórczość
W czasie służby wojskowej wydał swoje pierwsze utwory – pierwszą część trylogii autobiograficznej Dzieciństwo oraz Opowiadania sewastopolskie. Po założeniu szkół wydawał czasopismo pedagogiczne „Jasna Polana”, podręczniki, opowiadania i bajki dla dzieci. W jego twórczości znajdziemy powieści, dramaty, opowiadania, nowele i traktaty. Do jego najbardziej znanych dzieł zaliczamy Wojnę i Pokój, Annę Kareninę, Spowiedź oraz trylogię autobiograficzną: Dzieciństwo, Lata chłopięce i Młodość.
Poglądy
Na rozwój jego zainteresowań filozofią miała wpływ twórczości Jeana-Jacques’a Rousseau. Zaś lata 70-te ukształtowały jego poglądy. Lew Tołstoj wzywał do życia w zgodzie z naturą i miłowania bliźniego. Był przeciwny podziałowi na bogatych i biednych. Część z wynalazków cywilizacji uważał za zło, pogłębiające podział między tymi grupami. Do nauki Jezusa Chrystusa podchodził racjonalistycznie.
Powieści
- Szczęście rodzinne (1859)
- Dekabryści (1861)
- Wojna i pokój (1863-1869)
- Anna Karenina (1873-1877)
- Zmartwychwstanie (1899)
Inne utwory
- Dzieciństwo (1852)
- Lata chłopięce (1854)
- Młodość (1857)
- Lucerna (1857)
- Spowiedź (1882)
- Śmierć Iwana Ilicza (1886)
- Czy dużo człowiekowi trzeba ziemi? (1886)
- Nie mogę milczeć (1908)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. należy do domeny publicznej.
Komentarze