1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzysztof Piątek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Krzysztofa Piątka

Krzysztof Piątek – polski środkowy napastnik, zawodnik włoskiego klubu AC Milan, reprezentant Polski w piłce nożnej. Przez kibiców nazywany „Il pistolero” .

Dzieciństwo i początki

Krzysztof urodził się 1 lipca 1995 r. w Dzierżoniowie, w województwie dolnośląskim, jako najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Już jako mały chłopiec bardzo lubił wszelką aktywność. Sportowego bakcyla złapał dzięki ojcu – Władysławowi. Trenował on z synem różne elementy gry piłkarskiej, nauczył pływać, ale przede wszystkim dbał o jego ogólną sprawność fizyczną.

Krzysiek od początku dał się poznać jako energiczny i odważny chłopiec z charakterem i cechami przywódcy. Przysparzało mu to sporo kłopotów, a jego opiekunowie musieli mieć zawsze przysłowiowe „oczy dookoła głowy”. Jednak te cechy charakteru pomogły mu w późniejszym czasie przebijać się po kolejnych szczeblach kariery piłkarskiej. Nauka w szkole nie była jego mocną stroną. Krzysiek zawsze chciał się rozwijać w tylko w jednym kierunku – aby móc zostać najlepszym piłkarzem. M.in. z tego powodu, będąc w gimnazjum, nie dostał promocji do następnej klasy, jednak dzięki decyzji rodziców nie przerwał treningów.

Kariera klubowa w Polsce

Piątek swoje pierwsze kroki piłkarskie stawiał w Niemczance Niemczy (rodzinna miejscowość), w której trenerem był jego ojciec. Jako 11-latek zaczął grać w juniorskiej drużynie w Dzierżonowie, w której trenował do 2011 r. Przeszedł wtedy do III-ligowej Lechii Dzierżonów. Grał tam jedynie przez pół roku, występując w trzech spotkaniach. Dzięki Jackowi Kubasiewiczowi dostał się na testy do Zagłębia Lubin i w 2013 r. przeszedł do ekstraklasy. Debiut w podstawowym składzie zaliczył w maju 2014 r. Łącznie w Lubinie rozegrał 85 spotkań i strzelił 18 bramek. Dzięki temu Zagłębie w jednym z sezonów zdobyło trzecie miejsce w lidze i weszło do gry w pucharach europejskich. W 2016 r. przeszedł do Cracovii, gdzie występował przez dwa kolejne sezony zdobywając łącznie 32 bramki i występując w 65 meczach.

Kariera klubowa za granicą

W trakcie kontraktu z krakowskim klubem został odkupiony za 4 miliony euro przez włoski Genoa CFC. Już od początku sezonu dał się poznać jako świetny strzelec, strzelając 4 bramki w pierwszym oficjalnym meczu z nową drużyną. Rok później, w sezonie 2018/2019 został zawodnikiem jednego z najbardziej znanych klubów na świecie: AC Milan. Kwota transferu Krzysztofa Piątka wyniosła 35 milionów euro. Będąc w nowym klubie od początku strzelał bramki, co zapewniło m.in. dzięki dwóm trafieniom wygraną w drugim meczu ligowym. W sezonie 2018/19 Krzysiek zdobył koronę króla strzelców w Pucharze Włoch zdobywając 8 goli.

Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu otrzymał koszulkę klubową z numerem 9 – w AC Milan uważaną za „przeklętą” od kilku lat. Zawodnicy, którzy ją nosili, mimo ogromnych zdolności nie strzelali dużo bramek. Piątek wybierając „9” postanowił zakończyć złą passę związaną z tą liczbą.

Gra w reprezentacji

Piątek pierwszy występ w reprezentacji narodowej U-20 zaliczył w 2015 r. w towarzyskim meczu ze Słowacją. Dwa lata później dostał powołanie do starszej drużyny: U-21, gdzie grał w trakcie Mistrzostw Europy. Mimo zaproszenia do seniorskiego składu reprezentacji Polski na MŚ 2018 nie pojechał na sam turniej, debiutując we wrześniu tego roku. Pierwszą bramkę zdobył w meczu z Portugalią w ramach Ligii Narodów. Występował też w barwach narodowych w trakcie eliminacji do kolejnych mistrzostw.

Życie prywatne

1 czerwca 2019 r. ożenił się z Pauliną Procyk.

Przez włoskie media nazywany jest „Il pistolero” z powodu charakterystycznego gestu, jaki wykonuje po strzeleniu bramki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 60 = 69

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://www.shutterstock.com/.