1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kazimierz Deyna życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Kazimierza Deyny

Kazimierz Deyna był jednym z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej w Polsce. Grał na pozycji ofensywnego pomocnika, był członkiem i kapitanem reprezentacji Polski. Oficer Ludowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika.

Początki

Kazimierz urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim, w rodzinie robotniczej Jadwigi i Franciszka Deynów. Miał liczne rodzeństwo, był piątym dzieckiem z kolei. Nie był jedynym, który interesował się sportem – w piłkę nożną grali jego dwaj bracia, sport uprawiała również jedna z sióstr, a sam Kazimierz od początku dominował wśród rówieśników w różnych dyscyplinach, m.in. w lekkoatletyce. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową jako elektryk, po szkole zaczął również pracę zawodową. Deyna rozpoczął treningi piłkarskie w 1958 r. w ZKS Włókniarzu Starogard Gdański.

Kariera klubowa w Polsce

Już jako junior odnosił pierwsze sukcesy, w 1965 r. został też powołany na centralny obóz sportowy dla wyróżniających się juniorów w Warszawie. Celem było wyłonienie zawodników do reprezentacji juniorskich, jednak Deyna na swój debiut musiał jeszcze poczekać.

W starogardzkim Włókniarzu grał do 1966 r., później przez krótki czas był zawodnikiem ŁKS-u Łódź, następnie przeszedł do Legii Warszawa. Jego transfer do stołecznego klubu był też formą odbycia zasadniczej służby wojskowej (do 1968 r.).

W Legii Kazimierz spędził 12 najlepszych lat w swojej karierze piłkarskiej. W tym czasie zdobył z drużyną dwa mistrzostwa kraju (1969 i 1970) i oraz w 1973 r. Puchar Polski. Razem z warszawską drużyną Deyna zagrał 390 meczów i zdobył 141 bramek. Przez długi czas zagraniczny transfer polskiego piłkarza był niemożliwy ze względu na jego czynną służbę wojskową. Jako oficer Ludowego Wojska Polskiego nie mógł wyjeżdżać do krajów NATO.

Kariera za granicą

Transfer do Manchesteru City był możliwy dopiero po zgodzie władz państwowych po Mistrzostwach Świata w 1978 r. Pobyt w Anglii ciężko jednak nazwać dla piłkarza udanym – trenerzy nie mogli znaleźć dla niego odpowiedniej pozycji na boisku, jego styl gry był też inny od tego na Wyspach. Przez 3-letni pobyt w angielskim klubie Deyna zagrał jedynie 38 spotkań i zdobył 12 bramek.

W ostatnich latach swojej kariery Kazimierz przeniósł się do USA, podpisując kontrakt z San Diego Sockers. Wystąpił tam w 105 spotkaniach zdobywając 49 goli. Od 1984 r. grał też na hali w amerykańskiej lidze MISL w klubie o tej samej nazwie. Ostatni mecz jako zawodnik Kazimierz Deyna zagrał 31 maja 1987 r.

Reprezentacja Polski

Po raz pierwszy do seniorskiej drużyny narodowej został powołany w 1968 r. (wcześniej, od 1965 r., zagrał kilka spotkań w drużynach juniorskich). Pierwsze mecze w reprezentacji Polski Deyna spędził na ławce rezerwowej. Status prawdziwej gwiazdy otrzymał w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r., gdzie zdobył z drużyną złoty medal, a indywidualnie został królem strzelców turnieju.

Deyna był jednym z podstawowych zawodników mistrzowskiej drużyny Kazimierza Górskiego, w trakcie kolejnych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich zdobywał z drużyną odpowiednio brązowy i srebrny medal. Potrafił strzelać bramki w nieprawdopodobnych sytuacjach, legendarną jest ta zdobyta w 1978 r. w meczu z Portugalią – strzelona wprost z rzutu rożnego. Łącznie w barwach narodowych Kazimierz zagrał w 97 spotkaniach (jako senior) i zdobył 41 bramek.

Życie prywatne i śmierć

25 lipca 1970 Deyna ożenił się z Mariolą Polasik. Doczekali się syna Norberta Kazimierza.

Kazimierz zginął w wypadku samochodowym 1 września 1989 r. Jadąc autostradą w okolicach San Diego z dużą prędkością wjechał w stojącą na pasie awaryjnym ciężarówkę. Okazało się, że Deyna prowadził pod wpływem alkoholu.

Został pochowany na cmentarzu El Camino Memorial Park Madonna Lawn w San Diego, zaś w 2012 r. Mariola Deyna sprowadziła do Polski urnę z jego prochami. Ponowny pogrzeb Kazimierza Deyny odbył w Warszawie i miał charakter państwowy, a piłkarz spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W związku z 30 rocznicą śmierci legendarnego piłkarza, klub i kibice Legii Warszawa obchodzą 2019 rok jako rok Kazimierza Deyny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.wikipedia.org, wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 NL. Autor; Nationaal Archief Fotocollectie Anefo