737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Grochola życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Katarzyny Grocholi

  Katarzyna Grochola to polska pisarka urodzona 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Współautorka scenariusza serialu M jak Miłość. Za swoją twórczość została pokochana przez tysiące Polek, które od lat chętnie sięgają po jej książki. Znana jest z powieści, takich jak: Nigdy w życiu!, Ja wam pokażę! czy A nie mówiłam!.

 2. Lata młodości

  Jej ojciec był prawnikiem, a matka polonistką. Rodzice często się przeprowadzali, więc pisarka dzieciństwo spędziła w Poznaniu, Wałbrzychu oraz Warszawie.

  Grochola już od dziecka kochała pisanie. Jako 11-latka napisała swoją pierwszą książkę. Była laureatką olimpiady polonistycznej. Uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Z powodu matematyki oblała pierwsze podejście do matury.

  W latach młodości podejmowała się różnych prac. Po maturze pracowała w szpitalu jako salowa, następnie w biurze matrymonialnym, a także w cukierni.

 3. Walka z chorobą

  W wieku 29 lat lekarze zdiagnozowali u Grocholi raka, będącego w ostatnim stadium. Autorka dowiedziała się o chorobie w trudnym momencie życia. Była samotną matką po rozwodzie. Pracowała wtedy jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Pomimo że lekarze nie dawali jej zbyt dużych szans na pokonanie choroby, pisarce jednak to się udało – wygrała walkę z rakiem.

 4. Twórczość

  Choroba wiele wniosła do jej życia i twórczości. To dzięki niej zaczęła w pełni żyć, cieszyć się z błahostek, walczyć o szczęście. Doświadczenia przez jakie przeszła pozwoliły jej dotrzeć do tysięcy czytelniczek.

  Książki Grocholi są pełne optymizmu, pokazują, że warto walczyć o siebie i miłość. Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Autorka swoim czytelniczkom dodaje otuchy, wspiera je, pomaga w przezwyciężeniu gorszych dni.

  Do najbardziej znanych utworów Katarzyny Grocholi zaliczamy cykl, składający się z 4 książek - Nigdy w życiu!, Serce na temblaku, Ja wam pokażę! oraz A nie mówiłam!. Dwie z tych pozycji doczekały się ekranizacji, które przyniosły nie mniejszy sukces niż książki. Główna bohaterka – Judyta, zostaje porzucona przez męża. Sama musi sobie radzić z wychowaniem córki oraz stawić czoła własnym problem i na nowo odnaleźć szczęście i miłość.

 5. Życie publiczne

  Pisarka brała udział w programie telewizyjnym – Taniec z Gwiazdami, w którym zajęła trzecie miejsce. Zdobyła serca widzów i jurorów. Pokazała, że przez ciężką pracę można wiele osiągnąć. Brała również udział w kampanii reklamowej kawy.

 6. Wybrane dzieła

  • Przegryźć dżdżownicę (1997)
  • Nigdy w życiu! (2001)
  • Podanie o miłość (2001)
  • Serce na temblaku (2002)
  • Ja wam pokażę! (2004)
  • Osobowość ćmy (2005)
  • A nie mówiłam! (2006)
  • Kryształowy Anioł (2009)
  • Makatka (2011)
  • Trochę większy poniedziałek (2013)
  • Przeznaczeni (2016)
  • Pocieszki (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Grzegorz Gołębiowski.