1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Grochola życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Katarzyny Grocholi

Katarzyna Grochola to polska pisarka urodzona 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Współautorka scenariusza serialu M jak Miłość. Za swoją twórczość została pokochana przez tysiące Polek, które od lat chętnie sięgają po jej książki. Znana jest z powieści, takich jak: Nigdy w życiu!, Ja wam pokażę! czy A nie mówiłam!.

Lata młodości

Jej ojciec był prawnikiem, a matka polonistką. Rodzice często się przeprowadzali, więc pisarka dzieciństwo spędziła w Poznaniu, Wałbrzychu oraz Warszawie.

Grochola już od dziecka kochała pisanie. Jako 11-latka napisała swoją pierwszą książkę. Była laureatką olimpiady polonistycznej. Uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Z powodu matematyki oblała pierwsze podejście do matury.

W latach młodości podejmowała się różnych prac. Po maturze pracowała w szpitalu jako salowa, następnie w biurze matrymonialnym, a także w cukierni.

Walka z chorobą

W wieku 29 lat lekarze zdiagnozowali u Grocholi raka, będącego w ostatnim stadium. Autorka dowiedziała się o chorobie w trudnym momencie życia. Była samotną matką po rozwodzie. Pracowała wtedy jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Pomimo że lekarze nie dawali jej zbyt dużych szans na pokonanie choroby, pisarce jednak to się udało – wygrała walkę z rakiem.

Twórczość

Choroba wiele wniosła do jej życia i twórczości. To dzięki niej zaczęła w pełni żyć, cieszyć się z błahostek, walczyć o szczęście. Doświadczenia przez jakie przeszła pozwoliły jej dotrzeć do tysięcy czytelniczek.

Książki Grocholi są pełne optymizmu, pokazują, że warto walczyć o siebie i miłość. Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Autorka swoim czytelniczkom dodaje otuchy, wspiera je, pomaga w przezwyciężeniu gorszych dni.

Do najbardziej znanych utworów Katarzyny Grocholi zaliczamy cykl, składający się z 4 książek - Nigdy w życiu!, Serce na temblaku, Ja wam pokażę! oraz A nie mówiłam!. Dwie z tych pozycji doczekały się ekranizacji, które przyniosły nie mniejszy sukces niż książki. Główna bohaterka – Judyta, zostaje porzucona przez męża. Sama musi sobie radzić z wychowaniem córki oraz stawić czoła własnym problem i na nowo odnaleźć szczęście i miłość.

Życie publiczne

Pisarka brała udział w programie telewizyjnym – Taniec z Gwiazdami, w którym zajęła trzecie miejsce. Zdobyła serca widzów i jurorów. Pokazała, że przez ciężką pracę można wiele osiągnąć. Brała również udział w kampanii reklamowej kawy. Grochola jest matką prezenterki i projektantki wnętrz Doroty Szelągowskiej.

Wybrane dzieła

 • Przegryźć dżdżownicę (1997)
 • Nigdy w życiu! (2001)
 • Podanie o miłość (2001)
 • Serce na temblaku (2002)
 • Ja wam pokażę! (2004)
 • Osobowość ćmy (2005)
 • A nie mówiłam! (2006)
 • Kryształowy Anioł (2009)
 • Makatka (2011)
 • Trochę większy poniedziałek (2013)
 • Przeznaczeni (2016)
 • Pocieszki (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 + = 32

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Grzegorz Gołębiowski.