1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Justyna Bednarek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Justyna Bednarek jest polską pisarką literatury dziecięcej. Do jej najpopularniejszych książek dla dzieci można zaliczyć Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Wydana w 2015 r. książka zapoczątkowała serię przygodowych książek, w których głównymi bohaterami są tytułowe skarpetki.

Kim jest Justyna Bednarek?

Przyszła na świat w 1970 r. w Warszawie. Uczyła się w Szkole Muzycznej 1 st. im. Karola Szymanowskiego oraz XLI LO w Warszawie. Z wykształcenia jest romanistką. Swoją karierę zawodową zdecydowała skierować się jednak w zupełnie inną stronę. Poświęciła się pisarstwu. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka i redaktorka w pismach kobiecych. W 2004 r. rozpoczęła się jej przygoda z literaturą dziecięcą. 

Justyna Bednarek książki

Jest autorką niemal 70 książek. Swoją pisarską karierę rozpoczęła od wierszowanych bajek, których bohaterem został skrzat Lenek. 

Stworzyła m.in. cykl książek Dusia i Świnek-Psinek, Kury z grubej rury. Jej największym hitem są Skarpetki – książka, którą pokochały dzieci i ich rodzice.

Twórczość autorki tłumaczona jest na wiele języków, w tym: grecki, hiszpański, włoski.

Jest wielokrotnie nagradzaną pisarką. Do jej najważniejszych wyróżnień można zaliczyć: Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Ferdynanda Wspaniałego, czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć Skarpetek.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Justyna Bednarek Skarpetki wymyśliła w 2015 r. Wtedy to nakładem wydawnictwa K ukazała się pierwsza książka z serii. Tekst Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek został dopełniony przez ilustracje Daniela de Latoura.

Przygody skarpetek zdobyły serca młodych czytelników i szybko przerodziły się w serię, a Justyna Bednarek i Daniel de Latour stworzyli zgrany duet autorski.

Pierwsza z serii książka opowiada przygody 10 skarpetek, które uciekły z domu mamy i Basi i rzuciły się w wir przygód. Książka o skarpetkach znalazła się na liście lektur szkolnych w klasach I-III.

Przygody skarpetek opisane są w kolejnych tomach: 

  • Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
  • Banda Czarnej Frotté: Skarpetki powracają!
  • Zielone piórko Zbigniewa: Skarpetki kontratakują!
  • Sekretna historia ludz... skarpetek
  • Sekretna historia ludz... skarpetek, tom 2

Justyna bednarek i skarpetki seria doczekały się wielu adaptacji. Książki na deski teatralne przeniosły: słupski teatr Tęcza, krakowska Groteska czy warszawski teatr Baj.

Twórczość dla dorosłych

Justyna Bednarek książki dla dorosłych pisze bardzo rzadko. Dotychczas w duecie z Jagną Kaczanowską wydała trzytomowy cykl Ogród Zuzanny

Justyna Bednarek życie prywatne

Popularna autorka książek dla dzieci mieszka na co dzień w Warszawie. Swój przytulny dom często opuszcza, by spotkać się z czytelnikami swoich książek. Autorka bierze udział w spotkaniach w szkołach, bibliotekach i na festiwalach literackich. 

Jest matką trójki dzieci: Bartka, Antka i Basi. Wielka miłośniczka zwierząt i właścicielka kota, trzech psów, a także kaczorów i kur. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

50 + = 53

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła