1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Joseph Heller życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Josepha Hellera

Joseph Heller to amerykański pisarz. Znany przede wszystkim z powieści Paragraf 22. Urodził się 1 maja 1923 roku w Nowym Jorku. Zmarł na zawał serca 12 grudnia 1999 roku w East Hampton.

Lata młodości

Pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny. Od najmłodszych lat interesował się pisaniem. Uczęszczał do Abraham Lincoln High School w Nowym Jorku. Następnie pracował jako pomocnik kowala. Jako 19 latek wstąpił do Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej służył we Włoszech i w Afryce. Po wojnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a potem na Uniwersytecie Nowojorskim na GI Bill. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Columbia. Po studiach był wykładowcą języka angielskiego na uczelniach wyższych. Współpracował również z kilkoma czasopismami.

Życie prywatne

Pisarz był w związku małżeńskim z Shirley Held. Para miała dwie córki – Erice i Theodore. W 1984 roku małżeństwo rozpadło się. Trzy lata później Heller poślubił Valerie Humphries, z którą był do swojej śmierci. Za życia cierpiał na poważną chorobę – zespół Guillain – Barré.

Twórczość

Joseph Heller debiutował w 1961 roku swoją najbardziej znaną powieścią Paragraf 22. Akcja tej groteskowej powieści rozgrywa się we Włoszech w czasie II wojny światowej. Główny bohater to bombardier Yossarian, który stacjonuje ze swoją jednostką. Paragraf 22 przedstawia absurdalne realia wojny, kpi z mechanizmów panujących w armii oraz chęci uzyskania awansu przez dowódców. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Mike’a Nicholsa.

Spod pióra pisarza wyszło jeszcze kilka utworów, które nie odniosły sukcesu takiego jak debiutanckie dzieło. Joseph Heller wydał również autobiografię Nie ma się z czego śmiać, w której opisuje przebieg swojej choroby.

Powieści

  • Paragraf 22 (1961)
  • Coś się stało (1974)
  • Gold jak złoto (1978)
  • Bóg wie (1984)
  • Namaluj to (1988)
  • Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis (1994)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.