codziennie nowe aktualizacje
Joseph Heller życiorys
Biografia i życiorys Josepha Hellera
Joseph Heller to amerykański pisarz. Znany przede wszystkim z powieści Paragraf 22. Urodził się 1 maja 1923 roku w Nowym Jorku. Zmarł na zawał serca 12 grudnia 1999 roku w East Hampton.
Lata młodości
Pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny. Od najmłodszych lat interesował się pisaniem. Uczęszczał do Abraham Lincoln High School w Nowym Jorku. Następnie pracował jako pomocnik kowala. Jako 19 latek wstąpił do Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej służył we Włoszech i w Afryce. Po wojnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a potem na Uniwersytecie Nowojorskim na GI Bill. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Columbia. Po studiach był wykładowcą języka angielskiego na uczelniach wyższych. Współpracował również z kilkoma czasopismami.
Życie prywatne
Pisarz był w związku małżeńskim z Shirley Held. Para miała dwie córki – Erice i Theodore. W 1984 roku małżeństwo rozpadło się. Trzy lata później Heller poślubił Valerie Humphries, z którą był do swojej śmierci. Za życia cierpiał na poważną chorobę – zespół Guillain – Barré.
Twórczość
Joseph Heller debiutował w 1961 roku swoją najbardziej znaną powieścią Paragraf 22. Akcja tej groteskowej powieści rozgrywa się we Włoszech w czasie II wojny światowej. Główny bohater to bombardier Yossarian, który stacjonuje ze swoją jednostką. Paragraf 22 przedstawia absurdalne realia wojny, kpi z mechanizmów panujących w armii oraz chęci uzyskania awansu przez dowódców. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Mike’a Nicholsa.
Spod pióra pisarza wyszło jeszcze kilka utworów, które nie odniosły sukcesu takiego jak debiutanckie dzieło. Joseph Heller wydał również autobiografię Nie ma się z czego śmiać, w której opisuje przebieg swojej choroby.
Powieści
- Paragraf 22 (1961)
- Coś się stało (1974)
- Gold jak złoto (1978)
- Bóg wie (1984)
- Namaluj to (1988)
- Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis (1994)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.
Komentarze