codziennie nowe aktualizacje
Jerzy Andrzejewski życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Jerzego Andrzejewskiego
Jerzy Andrzejewski to polski pisarz, publicysta i scenarzysta. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników oraz Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Członek Związku Zawodowego Literatów Polskich. Urodził się 19 sierpnia 1909 w Warszawie.
Wykształcenie
Uczęszczał do gimnazjum im J. Zamojskiego w Warszawie. Po zdaniu matury rozpoczął filologie polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako recenzent teatralny i kierownik działu literackiego.
Twórczość
Debiut literacki miał w 1932 roku w dzienniku „ABC”. Ukazało się wtedy jego opowiadanie Wobec czyjegoś życia. Cztery lata później wydał zbiór opowiadań Drogi nieuniknione. W 1938 roku wydana została jego pierwsza powieść Ład serca, która przyniosła mu popularność. Jego nazwisko znalazła się na liście twórców, będących pod specjalnym nadzorem cenzury.
Wojna
W czasie wojny brał udział w tajnym życiu literackim. Wspólnie z Janiną Cękalską opracował konspiracyjne wydanie Wierszy Czesława Miłosza. Pomagał również Żydom. Zadedykował im nawet opowiadanie Wielki tydzień.
Po wojnie
Był redaktorem naczelnym „Przeglądu Kulturalnego”. Następnie pracował w redakcji „Twórczości”, a w latach późniejszych w redakcji „Literatury”. Napisał manifest socrealizmu, który miał na celu pokazać postawę pisarza. Był współautorem Listu 34.
Popiół i diament
W 1946 roku rozpoczął pracę nad swoją najgłośniejszą powieścią Popiół i diament. Główny bohater Maciek Chełmicki jest prostym człowiekiem, będącym żołnierzem Armii Krajowej. Jest on rozdarty pomiędzy obowiązkiem wobec kraju a własnym sumieniem i uczuciem. Marzy o spokojnym życiu z ukochaną. Powieść ta wywołała dużo kontrowersji. Zarzucono pisarzowi fałszowanie rzeczywistości.
Życie prywatne
Jerzy Andrzejewski dwukrotnie brał ślub. Pierwszą jego wybranką była Nona Barbara Siekierzyńska. Drugi raz ożenił się z Marią Abgarowicz, z którą miał 2 dzieci. Ponadto pisarz miał intymne relacje z mężczyznami. O homoseksualizmie pisał w swojej korespondencji. Prowadził również prywatne dziennik. Andrzejewski cierpiał na alkoholizm.
Śmierć
Zmarł 19 kwietnia 1983 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Po śmierci został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wybrane dzieła
- Drogi nieuniknione (1936)
- Ład serca (1938)
- Apel (1945)
- Noc (1945)
- Popiół i diament (1948)
- człowieku radzieckim (1951)
- Partia i twórczość pisarza (1952)
- Książka dla Marcina (1954)
- Ciemności kryją ziemię (1957)
- Niby gaj (1959)
- Bramy raju (1960)
- Prometeusz (1973)
- Teraz na ciebie zagłada (1976)
- Już prawie nic (1979)
- Miazga (1979)
- Nikt (1983)
- Gra z cieniem (1987)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z https://pl.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.
Komentarze