1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan Tomaszewski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Jana Tomaszewskiego

Jan Tomaszewski, to polski piłkarz grający na pozycji bramkarza, reprezentant Polski, trener, olimpijczyk. Poseł na Sejm VII kadencji. Obecnie działacz i komentator sportowy.

Dzieciństwo i początki

Jan Tomaszewski urodził się 9 stycznia 1948 r. we Wrocławiu. Jego rodzice pochodzili z Wileńszczyzny. Karierę piłkarską rozpoczął w Śląsku Wrocław w 1960 r.

Kariera klubowa

Trzy lata później przeszedł do innego wrocławskiego klubu – Gwardii, w którym grał do 1967 r. Potem wrócił do swojego macierzystego klubu, a ponowny debiut w barwach Śląska miał miejsce w sierpniu 1968 r. Był to również dla Tomaszewskiego pierwszy mecz w rozgrywkach ligowych najwyższego szczebla. Do 1970 r. Jan Tomaszewski zagrał w Śląsku Wrocław w 25 spotkaniach.

Kolejnym polskim klubem, w którym występował w sezonach 1970/71 i 1971/72 była Legia Warszawa. Grał tam ze zmiennym szczęściem, tracąc w drugim sezonie miejsce w podstawowym składzie.

Najlepsze lata kariery piłkarskiej przypadły Janowi Tomaszewskiemu w ŁKS-ie Łódź (1972-78). Wyrobił sobie wówczas opinię jednego z najlepszych polskich bramkarzy, trafił z powrotem do reprezentacji kraju, z którą odnosił największe sukcesy pod wodzą Kazimierza Górskiego.

Zagraniczne kluby

Od 1978 r. grał za granicą – najpierw w belgijskim pierwszoligowym VAC Beerschot, z którym w tym samym sezonie zdobył Puchar Belgii. Łącznie do 1981 r. rozegrał w barwach klubu 85 spotkań. Znacznie mniej, bo tylko 12, w hiszpańskiej Hércules Alicante (lata 1981/82). W ostatnim sezonie swojej piłkarskiej kariery powrócił do ŁKS-u Łódź, kończąc karierę 25 sierpnia 1982 r.

Reprezentacja

Jako bramkarz Tomaszewski zasłynął występami w reprezentacji Polski w drużynie Kazimierza Górskiego. Pierwszy mecz w kadrze narodowej zaliczył w październiku 1971 r. Nie był wtedy jednak skutecznym bramkarzem, co też zbiegło się w czasie z brakiem formy w trakcie sezonu ligowego. Po 1,5 rocznej przerwie został ponownie powołany do kadry. W trakcie eliminacji do Mistrzostw Świata 1974, dzięki jego świetnemu występowi, Polska wywalczyła remis, dający drużynie awans. Reprezentacja Polski zakończyła ten turniej na najniższym stopniu podium. Dwa lata później, w 1976 r. Tomaszewski zdobył z drużyną tytuł wicemistrza olimpijskiego.

Występował jeszcze na Mistrzostwach Świata w 1978 r., swoją karierę reprezentacyjną zakończył w 1981 r. rozgrywając łącznie 63 spotkania. Był członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta (zrzekł się tego tytułu w 2012 r.).

Życie prywatne

Jan Tomaszewski był trzykrotnie żonaty, obecnie jest rozwodnikiem. Ma dwie córki. Przez większość życia związany był z Łodzią. Jak sam o sobie mówi, Wrocławianinem jest z pochodzenia, a Łodzianinem z wyboru.

Piłkarska emerytura

Już pod koniec kariery zawodniczej próbował swoich sił jako trener. Przez jeden sezon opiekował się zawodnikami ŁKS-u Łódź, później przez kilka lat był szkoleniowcem bramkarzy w reprezentacji Polski. Bez większego powodzenia ponownie próbował swoich sił w łódzkich klubach w latach 90., kończąc karierę trenerską w 1995 r.

Jan Tomaszewski słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat PZPN czy poszczególnych działaczy (prezesów, trenerów). Krytykował m.in. działania korupcyjne w strukturach organizacji czy też kształt reprezentacji i jej grę na UEFA Euro 2012.

Angażował się także politycznie: w latach 2011 – 2015 był posłem na Sejm VII kadencji początkowo z ramienia PiS, następnie jako poseł niezrzeszony.

Obecnie udziela się jako komentator wydarzeń sportowych oraz publicysta.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org, wykorzystane na podstawie licencji: CC BY-SA 3.0. Autor: Zorro2212