1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jacek Dehnel życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Jacka Dehnela

Polski pisarz, autor powieści, zbiorów opowiadań i tomów poetyckich. Jeden z najbardziej znanych twórców polskiej literatury współczesnej.

Życie prywatne

Pisarz urodził się w Gdańsku 1 maja 1980 roku. Jest również tłumaczem i malarzem. Zamiłowania artystyczne odziedziczył głównie po matce, która sama malowała. Ojciec pisarza pracował jako inżynier. W Gdańsku Dehnel ukończył szkołę średnią, a następnie podjął studia humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie wiele już publikował i często brał udział w konkursach literackich i poetyckich, których często zostawał laureatem. Swoje utworu publikował m.in. na łamach „Toposu” czy „Kwartalnika Artystycznego”.

Na co dzień pisarz mieszka w Warszawie i otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie. Jego partnerem jest Piotr Tarczyński, z którym Dehnel tworzył cykl powieści kryminalistycznych. W 2018 roku w Anglii para zawarła oficjalny związek małżeński.

Działalność kulturalna

W latach 2006-2009 pisarz Jacek Dehnel współpracował z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem, tworząc program telewizyjny ŁoSssKot. Pisywał felietony dla portalu wirtualnapolska.pl oraz zasiadał w Radzie Programowej Galerii „Zachęta”. Regularnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.

Twórczość literacka

Za debiut prozatorski Jacka Dehnela uznaje się zbiór opowiadań pt. Kolekcja – została nagrodzona w konkursie literackim w 1998 roku. W 2004 roku pisarz wydał swój pierwszy tom poetycki – Żywoty równoległe zostały docenione przez Fundację Kościelskich. Popularność zapewniła artyście powieść Lala oraz Matka Makryna.

W swoich utworach pisarz często nawiązuje do przeszłości (również poprzez stylizację narracji na czas przeszły), odwołuje się do licznych tradycji literackich m.in. tekstów Brunona Schulza. Z kolei jednym z najciekawszych chwytów poetyckich, jakie Dehnel stosuje w swojej twórczości, jest konstruowanie wiersza tak jakby był opisem konkretnego przedmiotu, a opis ten nierzadko nie jest wolny od emocjonalnego ładunku podmiotu.

Nagrody i wyróżnienia

Oprócz wspomnianych nagród, Jacek Dehnel był także laureatem Paszportu „Polityki” w 2007 roku, a rok później Rada Języka Polskiego nadała mu tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny. Za książkę Balzakiana otrzymał nagrodę kulturalną miasta Gdańsk Splendor Gedanensis oraz Śląski Wawrzyn Literacki. Do nagrody Angelus nominowano go aż trzy razy, a do Literackiej Nagrody Nike pięciokrotnie. Za tom poetycki Języki obce nominowano go w 2014 roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W 2020 nadano mu Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Wybrane tytuły autorstwa Jacka Dehnela:

 • Kolekcja Gdańsk, 1999
 • Rynek w Smyrnie, 2007
 • Fotoplastikon, 2009
 • Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya, 2011
 • Tajemnica domu Helclów, 2015
 • Krivoklat, 2016
 • Ale z naszymi umarłymi, 2019
 • Żywoty równoległe, 2004
 • Wiersze, 2006
 • Brzytwa okamgnienia, 2007
 • Języki obce, 2013
 • Serce Chopina (poemat), 2018
 • Najdziwniejsze, 2019

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

42 − = 35

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://en.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0