1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

J. K. Rowling życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys J. K. Rowling

J. K. Rowling, czyli Joanne Kathleen Rowling, to angielska pisarka, producentka filmowa i scenarzystka. Urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Znana jest przede wszystkim z przygód czarodzieja Harrego Pottera i jego przyjaciół. Została uhonorowana przez młodych polskich czytelników Orderem Uśmiechu.

Wykształcenie i praca

J. K. Rowling ukończyła Wyedean School and Sixth Form Centre w Sedbury. Następnie rozpoczęła studia filologiczne na Uniwersytecie w Exeter. Uzyskała licencjat z filologii klasycznej i filologii francuskiej. Po studiach pracowała w Londynie dla międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International. Przez pewien okres mieszkała w Manchesterze, a później w Porto, gdzie była nauczycielką języka angielskiego.

Życie prywatne

W 1992 roku pisarka poślubiła dziennikarza Jorge’a Arantesa. Para miała córkę, Jessicę. Małżeństwo nie trwało długo – rok później Rowling była rozwódką. Po rozwodzie wyjechała z córką do Londynu. W 2001 roku ponownie wyszła za mąż za lekarza anestezjologa Neila Murraya, z którym ma syna, Davida i córkę, Mackenzie.

Twórczość

Dwie pierwsze książki, które napisała autorka nie spodobały się wydawcom. Dopiero seria o Harrym Potterze przyniosła jej sławę. Zarys pierwszej części Harry Potter i kamień filozoficzny powstał, kiedy pisarka czekała na spóźniony pociąg. Kolejne części ukazywały się do 2007 roku. Łącznie powstało 7 tomów przygód młodego czarodzieja. J. K. Rowling wydała również pod pseudonimem Robert Galbraith 4 książki z detektywem Cormoranem Strike’em – Wołanie kukułki, Jedwabnik, Żniwa zła oraz Zabójcza biel.

Harry Potter

Harry Potter to seria książek o nastoletnim czarodzieju Harrym Potterze oraz jego przyjaciołach: Ronie Weasley’u i Hermionie Granger. Cała trójka uczęszcza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W powieści autorka przedstawia dwa światy – świat magii i czarodziejów oraz świat niemagiczny, w którym żyją mugole, czyli ludzie bez magicznych zdolności. Kluczowym wątkiem serii jest walka czarodziejów, w tym Harrego Pottera, ze złym Lordem Voldemortem. 

Seria o Harrym Potterze

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997)
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998)
  • Harry Potter i więzień Azkabanu (1999)
  • Harry Potter i Czara Ognia (2000)
  • Harry Potter i Zakon Feniksa (2003)
  • Harry Potter i Książę Półkrwi (2005)
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 + = 61

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.