1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Gustaw Robert Kirchhoff życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym naukowcem?

Biografia i życiorys Gustawa Roberta Kirchhoffa

Fizyk niemiecki, autor praw dotyczących obwodów elektrycznych, nazwanych jego nazwiskiem. Laureat Medalu Rumforda. Urodzony 12 marca 1824 roku.

Lata młodości

Kirchhoff pochodził z rodziny luterańskiej. Od dziecka był uczony, że służba dla Prus była najsłuszniejszą drogą życiową. Dla wychowywanego w tym duchu Gustawa, naturalną rzeczą stało się, że podąży ścieżką naukową. Po ukończeniu lokalnego gimnazjum wstąpił na Uniwersytet Alberta w Królewcu i uczęszczał tam na seminarium naukowca Franza Ernsta Neumanna.

Kariera naukowa

Podczas nauki u Neumanna, Kirchhoff dokonał pierwszych badań dotyczących prądów elektrycznych – swoje prawa ogłosił w 1845 roku. Dwa lata później zakończył on studia w Królewcu i przeprowadził się do Berlina. Pomimo niepokojów w Berlinie, związanych z panującą Wiosną Ludów, Gustaw kontynuował swoją pracę naukową. W latach 1848-1850 nauczał w Berlinie. Dwa lata później ponownie zmienił miejsce zamieszkania, tym razem na Wrocław, gdzie został mianowany profesorem nadzwyczajnym miejscowej uczelni. Pobyt we Wrocławiu zaowocował przyjaźnią z Robertem Bunsenem – niemieckim fizykiem.
Kolejną bardzo ważną pracą Kirchhoffa była publikacja (1862 r.) dotycząca promieniowania ciała doskonale czarnego, która była istotna dla późniejszego rozwoju teorii kwantowej. Naukowiec stwierdził, że dla danego atomu lub cząsteczki, częstotliwości emisji i absorpcji są takie same. W 1861 roku wraz z Bunsenem zidentyfikowali pierwiastki chemiczne w atmosferze słonecznej. Odkryli nowe pierwiastki, które nazwano cez i rubid.
Kirchhofowi udało się wyjaśnić ciemne linie w widmie słonecznym, które powodowane są absorpcją określonych długości fal, gdy światło przechodzi przez gazy w atmosferze słonecznej.
Kontynuację kariery naukowej znacząco utrudniało mu częściowe inwalidztwo, które zmuszało go do poruszania się na kulach lub wózku. Jego ostatnią posadą była posada fizyka teoretycznego w Berlinie. Zmarł tamże 17 października 1887 roku.

Prawa Kirchhoffa

Pierwsze prawo dotyczy przepływu prądu w rozgałęzieniach obwodu elektrycznego.
Drugie natomiast dotyczy bilansu napięć w zamkniętym obwodzie elektrycznym prądu stałego. Prawo to jest oparte na założeniu, że opisywany nim obwód nie znajduje się w zmiennym polu magnetycznym. Oba prawa umożliwiają określenie wartości i kierunków prądów w obwodach elektrycznych.

Rodzina

Gustaw Robert Kirchhoff z pierwszą żoną, Clarą, miał pięcioro dzieci, które od śmierci żony w 1869 roku, wychowywał sam. W 1872 roku poślubił Luise Brommel.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 47 = 54

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, domena publiczna,