1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

George Orwell życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys George'a Orwella

To tak naprawdę Eric Arthur Blair, brytyjski pisarz i publicysta, uważany za kronikarza angielskiej kultury. Wywarł ogromny wpływ na swoją narodową literaturę i kulturę współczesną w ogóle. Za jego najsłynniejszą powieść uznaje się Rok 1984 – to satyryczna alegoria totalitaryzmu.

Życie prywatne

Orwell urodził się 25 czerwca 1903 roku. Rodzina pisarza należała do klasy średniej. Jego ojciec pracował w administracji. Od 1911 roku George uczył się w szkole z internatem. Dzięki stypendium dostał się później do elitarnej Elton College, którą opuścił w 1921 roku. Przez kilka lat Orwell służył w brytyjskiej Policji Imperialnej. W 1928 roku porzucił służbę i wyjechał do Paryża, gdzie zaczął tworzyć publicystykę.

Pisarz brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. Walczył wówczas w szeregach republikańskiej milicji robotniczej. Brał również udział w potyczkach na froncie aragońskim. Ukrywał się z rodziną przed represjami, był ścigany przez Gwardię Cywilną. Doświadczenia tego okresu zaowocowały powieściami W hołdzie Katalonii oraz Folwark Zwierzęcy.

Orwell żył jak włóczęga, pracował w różnych miejscach i na różnych stanowiskach (był pomywaczem, ale także nauczycielem czy milicjantem). Jako korespondent współpracował z BBC i innymi czasopismami wojennymi we Francji. W 1944 roku pisarz wraz z żoną adoptowali chłopca, ale gdy kobieta umarła w 1945 r., Orwell wrócił do Anglii.

Pisarz zmarł młodo (w wieku 47 lat) w Londynie z powodu gruźlicy 21 stycznia 1950 roku. Ostatnie lata życia spędził na pobytach w szpitalu oraz na pisaniu Roku 1984.

Twórczość

Swoją pierwszą książkę Orwell opublikował w 1933 roku – Na dnie w Paryżu i w Londynie. Użył pseudonimu, chcąc uchronić bliskich przed konsekwencjami ujawnienia szczegółów z ich życia osobistego. Jedną z najsłynniejszych powieści pisarza jest wspomniany Folwark zwierzęcy utrzymany w stylistyce bajki ezopowej. Przypowieść opisywała mechanizmy działania rewolucji społecznej i obyczajowej. Typy obywateli i dyktatorów zostały ukryte pod postaciami zwierzęcymi.

Rok 1984 uznawany jest za najwybitniejszą powieść fantastycznonaukową, która proponuje świat rzeczywistości alternatywnej w przyszłości, osadzonej w reżimie totalitarnym, bezwzględnie kontrolującym obywateli.

W okresie PRL utwory Orwella objęte były całkowitą cenzurą.

Światopogląd

Orwell głośno wyrażał swoje poglądy na temat polskiego powstania warszawskiego. Krytykował postawę brytyjskiej lewicy inteligenckiej wobec Polski. Krytykował również postawę uległą wobec stalinizmu. W swoich politycznych poglądach pisarz bliski był socjalistycznej lewicy. Sam mówił o sobie jako o demokratycznym socjaliście. Twórca uważał, że brytyjski system klasowy przeszkadza w walce z III Rzeszą. Receptą na to miała być rewolucja socjalistyczna.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 5

Komentarze

  1. pewnie przewraca się w trumnie,bo jego powieść aktualnie na siłę chce wdrożyć wżycie Klas Schwab który od lat w Davos podporzædkował sobie już 200 przywódców państw, ostatnio mówił że w dwa lata wprowadzi ten reżim np oruwell tak będzie bo ma już 85 lat i musi jeszcz za życia tego dokonać, Diabeł mu rozum odebrał

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: http://www.penguinbooksindia.com/en/content/george-orwell.