1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Antoine de Saint-Exupéry życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry był francuskim pisarzem, poetą, ale również pilotem. Zasłynął w świecie literackim przede wszystkim z autorstwa książki pt. Mały Książę.

Dzieciństwo i młodość

Twórca urodził się w Lyonie 29 czerwca 1900 roku w rodzinie arystokraty, hrabiego Jeana de Saint-Exupéry, który zmarł, gdy Antoine był małym chłopcem. Swoją edukację poeta pobierał w szkołach prowadzonych przez zakon jezuitów. Już wtedy fascynował się lotnictwem. Swój pierwszy lot w przestworzach odnotował w wieku 12 lat. Miał naturę marzyciela – dorobił swojemu rowerowi skrzydła, myśląc o podniebnych przygodach. Od 1919 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury. W 1921 roku zyskał kwalifikacje na wojskowego pilota. Przez chwilę służył w wojsku, jednak został ranny, a w efekcie – przeniesiony do rezerwy cywilnej.

Działalność wojskowa

Od 1926 roku pracował w Towarzystwie Lotniczym i latał między Francją a Afryką. Później pracował jako dyrektor jednego z oddziałów w Argentynie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. We Francji pisarz służył w poczcie lotniczej, a w trakcie hiszpańskiej wojny domowej był korespondentem francuskiej prasy. W 1938 roku Antoine leciał z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej, jednak po drodze maszyna uległa wypadkowi, a sam pilot doznał poważnych obrażeń, co poskutkowało niepełnosprawnością lewego ramienia.

Gdy wybuchła II wojna światowa Antoine był pilotem w narodowym dywizjonie rozpoznawczym GR II/33. Po zajęciu Francji przez Niemców ewakuowano go do Algieru, a później powrócił do Francji. W latach 40. przedostał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie skupił się już w pełni na pisarstwie. Jego emigracja trwała ponad dwa lata. Później wrócił do latania. Po awansie do stopnia majora odbył lot bojowy wokół Lyonu, podczas którego został zestrzelony (prawdopodobnie przez niemieckiego myśliwca).

Twórczość literacka

Debiutem literackim francuskiego pisarza było opowiadanie L’Aviateur (Lotnik) opublikowane w 1926 roku. Dwa lata później pojawiła się powieść pt. Courrier sud (Poczta na południe). W 1931 roku pojawił się Nocny lot, a w 1939 Ziemia, planeta ludzi.

Podczas pobytu w Ameryce powstały trzy ważne utwory: Pilot wojenny (w 1942 roku), List do zakładnika (w 1943) oraz słynny Mały Książę (w 1943).

Mały Książę

Jest to powiastka filozoficzna adresowana do najmłodszych czytelników. Książka ma formę baśni, a ilustracje do niej stworzył sam autor. Popularność utworu wynika jednak z zainteresowania się nią również przez dorosłych. Baśniowa fabuła skrywa bowiem ważne kwestie i wątki natury psychologicznej i realistycznej. Tekst traktuje o dojrzewaniu do prawdziwej miłości, przyjaźni oraz poczuciu odpowiedzialności za drugą istotę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła