codziennie nowe aktualizacje
George Eliot życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys George'a Eliota
George Eliot, czyli Mary Ann Evans, to angielska tłumaczka, krytyczka literacka i pisarka, tworząca w epoce wiktoriańskiej. Urodziła się 22 listopada 1819 roku w South Farm Arbury. Zmarła 22 grudnia 1880 roku w Londynie.
Lata młodości
Pochodziła z zamożnej rodziny, która wpajała dzieciom surowe reguły protestantyzmu. Jej ojciec, Robert Evans, był zarządcą majątku Arbury Hall, budowniczym i geometrą. Matka zaś zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Po jej śmierci Mary Ann Evans przejęła obowiązki domowe.
Wykształcenie
Edukację zaczęła w wieku 5 lat. Po 4 latach wyjechała na pensję do panny Lewis, a później do szkoły sióstr kalwinek w Coventry. Od 1841 roku zamieszkała z ojcem w okolicy Coventry, gdzie studiowała filozofię i teologię. Po śmierci ojca wyjechała do Szwajcarii, a później do Londynu. W Londynie była zastępcą redaktora w „Westminster Review”.
Życie prywatne
W Coventry poznała przemysłowca Charlesa Braya, z którym spotykała się przez kilka lat. Znała wiele sławnych osób m.in. Karola Dickensa, Alfreda Tennysona, Karola Darwina, Johna Stuarta Milla oraz Herberta Spencera. Przebywała w kręgach inteligenckich i coraz sceptyczniej podchodziła do religii. Została agnostyczką, przez co wpadła w konflikt z rodziną. Na początku lat 50-tych XVIII wieku poznała George’a Henry’ego Lewesa, w którym zakochała się. Mężczyzna miał żonę, z którą nie mógł się rozwieść, dlatego Mary Ann i George żyli w wolnym związku. Ich miłość i wspólne mieszkanie były niedopuszczalne w tamtych czasach, dlatego ich zachowanie wywołało skandal. Śmierć Lewesa była dla Eliot trudnym wydarzeniem. Pisarka przez długi czas dochodziła do siebie, w czym pomagał jej John Walter-Cross. Znajomość ta zakończyła się ślubem.
Twórczość
W 1854 roku Mary Ann Evans postanowiła zostać pisarką. Chciała, żeby jej twórczość była traktowana poważnie, dlatego przybrała męski pseudonim George Eliot. Debiutowała powieścią Adam Bede, wydaną w 1859 roku. Następnie na rynku ukazały się jej kolejne książki: The Mill on the Floss, Silas Marner, Romola, Middlemarch, Daniel Deronda. Jej powieści cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród krytyków i czytelników. George Eliot pisała również wiersze.
Powieści
- Adam Bede (1859)
- The Mill on the Floss (1860)
- Silas Marner (1861)
- Romola (1863)
- Felix Holt, the Radical (1866)
- Middlemarch (1871)
- Daniel Derond (1876)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.
Komentarze