1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Felix Mendelssohn życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Felixa Mendelssohna

Felix Mendelssohn-Bartholdy – jeden z głównych niemieckich kompozytorów epoki romantyzmu, dyrygent i pianista. Stworzył gatunek romantycznej miniatury fortepianowej, jest także autorem słynnego Marsza weselnego.

Dzieciństwo i edukacja

Felix urodził się 3 lutego 1809 r. w Hamburgu, jako syn bankiera. Pochodził z rodziny o żydowskich korzeniach (jego dziadek był wybitnym filozofem żydowskim), jednak jego rodzice przeszli na chrześcijaństwo. Gdy miał kilka lat rodzina przeprowadziła się do Berlina, tam też w 1820 r. chłopiec rozpoczął naukę kompozycji, mając już na koncie pierwsze stworzone utwory. Wcześniej też uczył się gry na fortepianie, dziedzicząc talent muzyczny po matce. Nazywano go z tego powodu cudownym dzieckiem, gdyż oprócz tego instrumentu, grał jeszcze na organach, altówce i skrzypcach. Również jego siostra, Fanny była wybitną pianistką.

Jego pierwszy publiczny koncert z towarzyszeniem orkiestry odbył się, gdy chłopiec miał prawdopodobnie tylko 9 lat.

Oprócz edukacji stricte muzycznej Felix studiował również historię i geografię na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

Kariera kompozytorska

Pierwsze kompozycje napisał w dzieciństwie, jako nastolatek wydawał je drukiem. Wtedy też dojrzewał jego warsztat kompozytorski. Mając piętnaście lat napisał swoja pierwszą symfonię, dwa lata później uwerturę do dramatu Szekspira Sen nocy letniej. Zawiera ona najsłynniejsze dzieło kompozytora – Marsz weselny. Co ciekawe, utwór zyskał taki status po zagraniu go na ślubie księżnej Wiktorii Koburg z księciem Fryderykiem Hohenzollernem w 1858 r.

Do innych ważnych dzieł Mendelssohna należą symfonie, które zaczynał pisać jako dziecko. Początkowo były to krótkie utwory, później – 5 dzieł rozpisanych na pełną orkiestrę symfoniczną. Kilka z nich było inspirowanych podróżami Felixa – do Włoch i Szkocji.

Oprócz symfonii stworzył dwa koncerty fortepianowe i jeden skrzypcowy, swoja formą nawiązujące do epoki klasycystycznej. Ponadto liczne utwory kameralne czy fortepianowe oraz kantaty i chorały o charakterze sakralnym. Na uwagę zasługują Pieśni bez słów – miniatury fortepianowe będące instrumentalnym odpowiednikiem utworów z udziałem solisty.

Dyrygent i nauczyciel

Felix Mendelssohn był wielkim propagatorem muzyki Jana Sebastiana Bacha, przywrócił jego twórczość na sceny koncertowe, co spowodowało ponowny wzrost popularności. Gdy miał 20 lat, poprowadził pierwsze od śmierci Bacha wykonanie Pasji wg św. Mateusza.

Dyrygował również w 1839 r. prawykonanie ostatniej symfonii Schuberta, do tej pory traktowanej jako za zbyt trudna do zagrania. Ponadto kierował orkiestrą w wykonaniu utworów współczesnych sobie kompozytorów, a także własnych. Jako jeden z pierwszych używał również batuty.

Część swojego życia Felix Mendelssohn związał z Lipskiem. W 1835 r. zyskał posadę kapelmistrza orkiestry Gewandhausu, za jego przyczyną w 1843 r. utworzono tam pierwsze w Niemczech konserwatorium muzyczne.

Życie prywatne i śmierć

Felix w swoim życiu spotkał wiele znanych osobistości ze świata muzyki i literatury. Mając 12 lat poznał Goetego – wielkiego niemieckiego poetę i pisarza. Znał także Schummana czy Fryderyka Chopina, z którym niejednokrotnie wspólnie muzykował. Mendelssohn miał o polskim kompozytorze bardzo dobre zdanie jako o muzyku i wirtuozie, zachowała się również prywatna korespondencja prowadzona między nimi.

Kompozytor zmarł na zawał 4 listopada 1847 r. w Lipsku, mając zaledwie 38 lat. Do śmierci przyczyniła się depresja spowodowana wcześniejszym odejściem siostry, wybitnej pianistki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − 87 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org, wykorzystane na podstawie licencji domeny publicznej. Autor obrazu: Wilhelm Hensel