1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bram Stoker życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Brama Stokera

Bram Stoker, a właściwie Abraham Stoker, to irlandzki pisarz, twórca postaci Draculi. Czołowy przedstawiciel twórców literatury grozy. Urodził się 8 listopada 1847 roku w Dublinie. Zmarł 20 kwietnia 1912 roku w Londynie.

Wykształcenie i praca

Uczęszczał do Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie. Po studiach pracował jako dziennikarz. Następnie, przez 27 lat, był sekretarzem angielskiego aktora, reżysera i menażera teatralnego Johna Henry’ego Brodribba, zwanego Henry Irving. W tym samym czasie pracował jako administrator Teatru Lyceum w Londynie, który należał do Brodribba.

Twórczość

Bram Stoker znany jest głównie z powieści gotyckiej Dracula. Pomimo że w historii zapisał się jako twórca jednego działa, to w swoim dorobku ma wiele innych pozycji. Napisał m.in. Lair of the White Worm, Jewel of the Seven Stars, The Mystery of the Sea, czy też The Lady of the Shroud. Spod jego pióra wyszła również biografia Henry’ego Irvinga Personal Reminiscences of Henry Irving. Ponadto Bram Stoker jest autorem baśni, bajek dla dzieci oraz opowiadań erotycznych. Od 1987 roku Horror Writers Association przyznaje Nagrodę im. Brama Stokera najlepszym autorom literatury grozy.

Dracula

Dracula to mrożąca krew w żyłach historia wampira, która od samego początku stała się popularna. Główny bohater powieści to hrabia-wampir, noszący imię Dracula. Mieszka on w starym zamczysku w Transylwanii. W dzień śpi, zaś w nocy poluje na ludzi. Dzięki krwi wyssanej z ofiar zachowuje wieczną młodość. Posiada nadprzyrodzone zdolności, które może używać tylko po zachodzie słońca. Zafascynowany Anglią, planuje się tam przeprowadzić.

Dracula to najsłynniejszy wampir w dziejach literatury. Jego postać znana jest na całym świecie. Wizerunek wampira stworzonego przez Stokera stał się inspiracją dla innych utworów literackich i filmów. Do tej pory powieść Dracula została zekranizowana 13 razy. Na podstawie książki powstał również serial telewizyjny.

Wybrane dzieła

  • Dracula (1897)
  • The Mystery of the Sea (1902)
  • Jewel of the Seven Stars (1903)
  • Personal Reminiscences of Henry Irving (1906)
  • The Lady of the Shroud (1909)
  • Lair of the White Worm (1911)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

93 − 86 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.