1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dawid Kubacki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki to polski skoczek narciarski, mistrz świata w konkursie indywidualnym (2019 r.) i drużynowym (2017 r.). Brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018. W sezonie 2019/2020 jako trzeci Polak wygrał Turniej Czterech Skoczni.

Pochodzenie i początki

Dawid Kubacki urodził się 12 marca 1990 r. w Nowym Targu. Mieszka w Szaflarach, na co dzień trenuje w TS Wisła Zakopane. Do spróbowania sił w skokach narciarskich zainspirował go w 1996 r. oglądany w telewizji Kazuyoshi Funaki.

Rodzice wspominają, że jako dziecko osiągał dobre oceny, a nauka nie sprawiała mu kłopotów. Jednak gdy w trakcie nauki w gimnazjum trzeba było wybrać dalszą drogę życiową, Dawid wybrał sport. Argumentował to faktem, że nie potrafiłby pracować, siedząc za biurkiem. Mimo profesjonalnej kariery sportowej ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Kariera juniorska i debiut w Pucharze Świata

We wrześniu 2005 r. w wieku 15 lat zadebiutował w konkursie FIS Cup w  Bischofshofen. Przez kilka lat występował w konkursach tej kategorii, startował również w Mistrzostwach Świata juniorów jednak bez większych sukcesów. Podobnie było w przypadku występów w Pucharze Kontynentalnym, gdzie debiutował 18 marca 2007 r. w Zakopanem.

Pierwszy występ w zawodach Pucharu Świata zanotował 16 stycznia 2009 r. Zajął wtedy 49 miejsce. Przez kilka kolejnych sezonów występował w Pucharze Kontynentalnym, kwalifikował się również do zawodów PŚ. Jednak pierwsze punkty w tym najwyższym poziomie rozgrywek zdobył dopiero 1 grudnia 2012 r. w Kuusamo, zajmując 22 miejsce.

Letnie Grand Prix

Pierwszy występ w letniej odsłonie skoków narciarskich Dawid zaliczył w sezonie 2009/2010, punktując na występie w  Hakubie. Przez pewien czas swojej kariery Kubacki osiągał większe sukcesy w trakcie letniego cyklu konkursów w przeciwieństwie do zimowej części sezonu. W trakcie swoich występów już w kolejnym sezonie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce, a nawet stawał na podium konkursów. Niestety nie przekładało się to na wyniki w zimowej części sezonu.

W kolejnych sezonach kilkukrotnie zdobywał miejsca w czołówce. W trakcie LGP w 2015 r. zwyciężył w dwóch pierwszych konkursach, w innych zajmując wysokie noty, co pozwoliło na zajęcie 5 miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu. Wraz ze wzrostem formy w zimie, Dawid jeszcze bardziej poprawiał wyniki w letnim cyklu rywalizacji. W 2017 r. wygrał cały cykl, dzięki czterem zwycięstwom – w każdym konkursie, w jakim brał udział. Rok później zakończył rywalizację na 8 lokacie.

Przełom w karierze i osiągnięcia

Pierwsze sukcesy sportowe w PŚ Dawid osiągał wraz z drużyną. W trakcie Mistrzostw Świata w Val di Fiemme w 2013 r. zdobyli brązowy medal na dużej skoczni. Pierwsze podium w Pucharze Świata również osiągnął w trakcie konkursu drużynowego. M.in. znajdował się w składzie, który zdobył pierwsze w historii zwycięstwo dla Polski w grudniu 2016 r.

Przełomowy w karierze Dawida Kubackiego okazała się druga połowa sezonu 2015/16. Po początkowych dobrych występach w Pucharze Kontynentalnym został powołany do MŚ w lotach, gdzie indywidualnie zajął 15 miejsce. W konkursie w Zakopanem zdobył 15 lokatę. Do końca sezonu występował w tych rozgrywkach regularnie zdobywając punkty pucharowe.

Kolejny sezon był dla Kubackiego jeszcze lepszy. Oprócz wspomnianego wyżej zwycięstwa drużynowego w PŚ, w marcu 2017 w trakcie Mistrzostw Świata w Lahti zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. W trakcie tego samego turnieju indywidualnie zajął 8 pozycję. W trakcie całego sezonu regularnie kończył konkursy w drugiej dziesiątce zawodników. Ostatecznie Puchar Świata zakończył na 19 miejscu.

W sezonie 2017/2018 Dawid trzykrotnie indywidualnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce, raz drugie w konkursie w Lillehammer, 13 marca 2018 r. (zwyciężył wtedy Kamil Stoch). Sezon olimpijski zakończył na 9 pozycji, awansując o 10 miejsc w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Igrzyska Olimpijskie

Kubacki wystąpił dwukrotnie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W trakcie ZIO w Soczi w 2014 r. zajął 31 miejsce w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej. Cztery lata później na XXIII Olimpiadzie w PyeongChang zdobył brązowy medal w konkursie drużynowym. W konkursach indywidualnych zajmował 35 i 10 miejsce odpowiednio na skoczniach normalnej i dużej. Dalekie miejsce w konkursie na skoczni normalnej w dużej mierze wynikało ze złych warunków w jakich skakał Dawid, gdyż w trakcie klasyfikacji do konkursu zdobył 3 miejsce.

Pierwsze zwycięstwo

Również w sezonie 2018/2019 forma Dawida sukcesywnie rosła. W noworocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen w ramach Turnieju Czterech Skoczni zajął 3 miejsce. Kilka dni później uplasował się na 5 pozycji, kończąc cały turniej na 4 miejscu, co było ogromnym sukcesem. Kubacki odniósł również pierwsze indywidualne zwycięstwo w PŚ w Val di Fiemme. Zaś kilka tygodni później mistrzostwo świata w Seefeld. Zwycięstwo było o tyle zaskakujące, że po pierwszej kolejce zajmował 27 miejsce, zaś w drugiej nie oddał prowadzenia do końca konkursu, na co miały też wpływ warunki pogodowe.

Do końca sezonu stawał jeszcze dwukrotnie na podium zajmując drugie i trzecie miejsce. Wysokie lokaty zajmowane w innych konkursach zaowocowały zajęciem 5 miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Sezon 2019/2020

Ostatni sezon Kubacki rozpoczął od triumfu w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. W trakcie 5 występów dwa razy zajmował drugi stopień podium, raz zwyciężył i raz był 5.

Początek zimowej części sezonu to 7 miejsce w konkursie w Wiśle. Wysoka forma, dobre występy i przewaga punktowa zaowocowały wygraną w 68 Turnieju Czterech Skoczni jako trzeci Polak (po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu). W każdym z konkursów zajmował miejsce na podium kończąc cykl wygraną w Bischofshofen. Przez 6 następnych konkursów indywidualnych zajmował miejsca na podium, zwyciężając dwukrotnie (Titisee-Neustadt). Tym samym ustanowił rekord wśród Polaków.

W końcowej części sezonu Kubacki nie zdobywał już miejsc na podium, w dalszym ciągu skacząc jednak na wysokim poziomie. Przez spadek formy nie utrzymał również miejsca na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W przedwcześnie zakończonym sezonie zajął czwarte miejsce tracąc do wyprzedzającego go Ryouy Kobayashi 9 punktów.

Życie prywatne i ciekawostki

1 maja 2019 r. ożenił się z Martą Majcher, byłą zawodniczką szermierki w klubie Pałac Katowice.

Jego pasją jest modelarstwo – w wolnych chwilach skleja modele samolotów. Dawid Kubacki jest również pilotem szybowcowym.

Jest jednym z wyższych zawodników – mierzy 180 cm wzrostu, waży 64 kg.

Jego rekord życiowy jeśli chodzi o długość skoku to 236,5 m (Planica). Styl skoku Dawida Kubackiego cechuje się wysoką parabolą lotu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

99 − = 90

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.m.wikipedia.org/, wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0. autor zdjęcia: Granada