1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

C.S. Lewis życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys C.S. Lewisa

C.S. Lewis, a właściwie Clive Staples Lewis, to brytyjski pisarz, krytyk literacki i filolog. Autor cyklu powieści dla dzieci i młodzieży Opowieści z Narnii. Współzałożyciel nieformalnej grupy literackiej Inklingowie. Urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście. Zmarł 22 listopada 1963 roku w Kilns.

Lata młodości

Pochodził z wykształconej i zamożnej rodziny protestanckiej. Miał starszego brata – Warrena Hamiltona Lewisa. Rodzice jego próbowali sił w pisaniu, ale nie udało im się osiągnąć sukcesu w tej dziedzinie. W wieku 10 lat Clive Staples Lewis stracił matkę. Kobieta zmarła na raka, a wychowaniem dzieci zajął się ojciec, który nie mógł pogodzić się ze stratą żony, przez co stał się wybuchowy, a jego stosunki z dziećmi stały się napięte.

Wykształcenie

C.S. Lewis uczęszczał do Wynard School w Watford, a następnie do Campbell College w Belfaście, w którym musiał przerwać naukę z powodów zdrowotnych. Po chorobie uczył się w prywatnym gimnazjum Cherbourg House w Malven. Przez pewnie czas studiował na Malvern College, później na University College w Oksfordzie. W 1917 roku przerwał naukę, ponieważ został powołany do wojska. Służył w lekkim pułku piechoty oraz w batalionie kadetów. Walczył we Francji, gdzie został ranny. Po zakończonej służbie wojskowej powrócił na studia w Oksfordzie – uczęszczał na zajęcia z filologii klasycznej, filozofii i literatury angielskiej. W czasie studiów był współzałożycielem społeczności literackiej Inklingowie. Do grupy należeli m.in. C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, Owen Barfield, John Wain i Charles Williams.

Twórczość

W 1936 roku sławę przyniosła mu praca naukowa dotycząca miłosnej poezji średniowiecznej – Alegoria miłości. Przez trzy lata pracował w stacji radiowej BBC. Autor 31 Listów starego diabła do młodego. W 1951 roku wydał pierwszy tom Opowieści z NarniiLew, czarownica i stara szafa. Ponadto C.S. Lewis znany jest z prac dotyczących literatury średniowiecznej, utworów krytycznoliterackich oraz utworów z zakresu apologetyki chrześcijańskiej. Ostatnia powieść, która wyszła spod jego pióra, to książka dla dorosłych czytelników pt. Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo.

Opowieści z Narnii

Cały cykl składa się z 7 tomów. Są to przygody rodzeństwa – Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra, które odkrywa nowy świat, do którego wchodzi się przez starą szafę. W powieściach zawarte są nawiązania do chrześcijaństwa, mitologii greckiej i rzymskiej, czy też do tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich. Seria zdobyła popularność na całym świecie i została przetłumaczona na ponad 40 języków. Początkowe tomy – Lew, Czarownica i stara szafa, Książę Kaspian i Podróż Wędrowca do Świtu, doczekały się ekranizacji.

  • Lew, czarownica i stara szafa (1950)
  • Książę Kaspian (1951)
  • Podróż Wędrowca do Świtu (1952)
  • Srebrne krzesło (1953)
  • Koń i jego chłopiec (1954)
  • Siostrzeniec czarodzieja (1955)
  • Ostatnia bitwa (1956)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 12 = 15

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://www.flickr.com.