1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bł. Mateusz Carrieri życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia bł. Mateusza Carrieri

Mateusz Carrieri z Mantui a właściwie Giovanni Francesco Carrieri żył w XV w. Włoski błogosławiony kościoła katolickiego. Zakonnik i stygmatyk. Duchowy przewodnik bł. Stefanii

Fakty z życia

Przyszedł na świat we włoskim mieście Mantua. Zdecydował się na życie zakonne, jako młodzieniec wstąpił do dominikanów. Tam wybrał dla siebie imię Mateusz. 

Za życia był cenionym kaznodzieją, który gromadził tłumy. Wygłaszał kazania między innymi w czasie licznych rekolekcji. W czasie jednej ze swoich podróży porwali go piraci. Na statku razem z nim uwięziono dwie kobiety - matkę i córkę. Piraci zdecydowali, że wyswobodzą duchownego, jednak ten ofiarował swoją wolność, w zamian za uwolnienie kobiet. Wzruszony kapitan zdecydował się oswobodzić wszystkich więźniów. 

Dominikanin był również nauczycielem i duchowym przewodnikiem bł. Stefanii Quinzani. Po jego śmierci, kobieta otrzymała stygmaty, które wcześniej miał Mateusz. 

Zmarł 5 października 1470 r. w Vigevano. Wcześniej miał zwrócić się z prośbą do swojego przełożonego, aby ten pozwolił mu umrzeć. 

Kult

Został beatyfikowany przez przez papieża Sykstusa IV w 1482 r. Jego wspomnienie przypada 7 października.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − = 11

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor wizerunku: Juan Bernabé Palomino. Źródło: http://www.dominicos.net/arte/juan_bernabe_palomino_index.html.