1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Freddie Mercury życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Biografia i życiorys Freddiego Mercury'ego

Freddie Mercury przyszedł na świat 5 września 1946 roku w Stone Town na Zanzibarze. Jego prawdziwe imię to Farrokh Bulsara.

Dzieciństwo i młodość

Dzieciństwo spędził w Indiach. Uczęszczał do szkoły z internatem, gdzie mówiono do niego Freddie.

Kiedy miał 18 lat ze względu na wojnę domową z całą rodziną przeniósł się do Anglii, co bardzo go ucieszyło. Tam ukończył technikum i studia na wydziale grafiki.

Queen

Zespół założył 1970 roku z muzykami poznanymi w zespole Smile –  Brianem Mayem oraz Rogerem Taylorem. W tym czasie postanowił zmienić nazwisko na Freddie Mercury, które jego zdaniem lepiej pasowało do wokalisty. Na scenie występował w charakterystycznych, rzucających się w oczy, czasem szokujących kostiumach. Podczas występów emanował niesamowitą charyzmą, jednak w życiu prywatnym był nieśmiały. Mercury grał na kilku instrumentach, ale nie był wirtuozem żadnego z nich. Skomponował większość utworów grupy, w tym największy hit – Bohemian Rhapsody.

Życie prywatne

W latach 1970-1976 był związany z Mary Austin. Związek rozpadł się, gdy Freddie przyznał, że jest biseksualny, pozostali jednak najlepszymi przyjaciółmi. Po wielu przelotnych romansach związał się z fryzjerem Jimem Huttonem w 1985 roku, z którym był do końca życia.

Choroba i śmierć

Najprawdopodobniej na wiosnę 1987 roku Mercury dowiedział się, że jest chory na AIDS. Pierwszą osobą, która się o tym dowiedziała była Mary Austin. Przez wiele lat zaprzeczał przypuszczeniom, o jego stanie zdrowia wiedziało tylko kilku najbliższych przyjaciół. 23 listopada 1991 roku wydał oświadczenie, w którym przyznawał, że walczy z chorobą prosząc jednocześnie o uszanowanie jego prywatności. Zmarł następnego dnia, 24 listopada 1991 roku w swoim domu w Londynie w wieku 45 lat. Podczas pogrzebu byli obecni tylko najbliżsi krewni i przyjaciele. Do tej pory los prochów wokalisty owiany jest tajemnicą – nie wiadomo, czy zostały gdzieś rozrzucone, czy pochowane w nieznanym miejscu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − = 66

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikipedia.org, autorem jest Carl Lender. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0.